UA / RU
Підтримати ZN.ua

США планують військові навчання з Кіпром

Конгрес США в минулому році поклав край десятиліттю ембарго на поставки зброї на острів.

Сполучені Штати заявили про те, що планують вперше провести військові навчання з Кіпром, кинувши виклик союзнику НАТО Туреччині, яка попередила про дестабілізацію. Про це пише AFP.

Конгрес США в минулому році поклав край десятиліттю ембарго на поставки зброї на острів, північна третина якого окупована Туреччиною.

Державний секретар Майк Помпео заявив, що Державний департамент вперше профінансує вишкіл для Республіки Кіпр в рамках «розширення наших  відносин в сфері безпеки».

«Це є частиною наших зусиль зі зміцнення відносин з ключовими регіональними партнерами для сприяння стабільності в Східному Середземномор'ї», - сказав Помпео журналістам.

Співпраця стане частиною американської програми міжнародної військової освіти і підготовки, яка спрямована на підготовку іноземних офіцерів і підвищення сумісності дружніх країн з військовими США.

Туреччина і Турецька Республіка Північного Кіпру застерегли проти припинення ембарго, заявивши, що це порушить баланс сил на острові.

«Як ми неодноразово наголошували в минулому, такого роду кроки не сприяють зусиллям з пошуку рішення кіпрської проблеми, а швидше ще більше зміцнюють безкомпромісну позицію кіпрсько-грецької сторони», - заявило МЗС Туреччини в зв'язку з заявою Помпео.

«Ясно, що кроки, які не утримують баланс між двома сторонами, не допоможуть відновити обстановку довіри на острові, а також відновити мир і стабільність в східному Середземномор'ї», - йдеться в заяві.

Сполучені Штати ввели ембарго в 1987 році, щоб уникнути гонки озброєнь і сприяти мирному врегулюванню на острові, населення якого становить більшість греків.

Критики кажуть, що це рішення мало зворотну силу, змусивши Кіпр, який тепер є членом ЄС, шукати інших партнерів, навіть незважаючи на те, що Туреччина, незважаючи на своє членство в НАТО, розлютила Сполучені Штати, купуючи передову систему озброєнь у Росії.

Туреччина вторглася на Кіпр в 1974 році у відповідь на переворот, спровокований тодішнім військовим режимом в Афінах, який прагнув об'єднати острів з Грецією.

Острів залишався в значній мірі мирним в наступні десятиліття, і в останні роки лідери кіпріотів-греків і кіпріотів-турків працювали над налагодженням зв'язків.

Але останнім часом розгорілася напруженість у зв'язку з бурінням Туреччиною газу з острова, і Європейський Союз назвав цей крок незаконним. Офіційні особи США, в той же час, заохочують потепління відносин з Ізраїлем як на Кіпрі, так і в Греції.