Президент Афганістану Ашраф Гані запропонував "Талібану" мирні переговори без попередніх умов в минулому місяці. Офіційні особи США побачили в цьому велику мирну ініціативу з боку Кабула, повідомляє Reuters.
Сполучені Штати Америки схвалюють інтерес угруповання "Талібан" у вивченні можливостей переговорів з офіційним Кабулом про припинення більш ніж 16-річної війни.
"Ми побачили інтерес з боку талібів", - сказав Мэттис репортерам, перед тим як приземлився в Кабулі. Меседжі про мирні переговори з'явилися кілька місяців тому, додав він.
Мэттис розповів, що у нього є деякі індикатори, що відносяться до приміток президента Афганістану, але які саме він не уточнив.
"У нас були контакти з деякими невеликими групами талібів, які або виходили на контакт, або проявляли інтерес до переговорів", - зазначив Мэттис.
"Іншими словами, це означає, що не весь "Талібан" приходить до нас одним махом за миром. Такий варіант поки що дуже далекий, щоб очікувати його зараз. Але є частини цього угруповання, які явно зацікавлені в переговорах з урядом", - додав він.
У минулому, Сполучені Штати також висловлювали надію на "очищення" деяких частин "Талібану", і поки що не зрозуміло, чим нові прагнення до миру будуть відрізняться від минулих.
Західні дипломати і офіційні особи в Кабулі кажуть, що контакти з участю посередників ведуться з метою узгодження основних правил і потенційних місць обговорення можливих переговорів, принаймні, з деякими групами "Талібану".
Однак, бойовики, які захопили районний центр в західному Афганістані на початку цього тижня, публічно не заявляли про прийняття пропозиції Гані. Замість цього, таліби оприлюднили кілька заяв, у яких сказано, що вони мають намір продовжувати бойові дії.
Тиск на "Талібан"
Сполучені Штати активізували допомогу афганським військовим і значно збільшили повітряні удари по бойовикам "Талібану". Дані дії Америка проводить в рамках своєї нової регіональної стратегії, оголошеної в минулому році, в спробі вийти з тупикової ситуації і змусити бойовиків сісти за стіл переговорів.
Метис заявив, що мета полягає в тому, щоб переконати бойовиків талібану, що вони не зможуть перемогти, і це повинно підштовхнути їх до примирення.
Однак, бойовики "Талібану" контролюють більшу частину країни. Уряд Кабула глибоко розколотий, а тисячі афганських солдатів і мирних жителів гинуть щороку.
В цьому місяці Узбекистан має намір провести афганську мирну конференцію. Очікується , що учасників закличуть до прямих переговорів між войовничим угрупованням і урядом Гані.
Але, "Талібан", швидше за все, не буде брати участь у цій конференції. Оскільки бойовики досі виключають можливість прямих переговорів з прозахідним урядом Кабула, який на їхню думку є незаконно встановленим режимом іноземцями.
Однак, таліби запропонували прямі переговори Сполученим Штатам про можливу мирну угоду.
На питання про те, чи готові Сполучені Штати говорити безпосередньо з талібами, Мэттис підтвердив позицію США, що переговори повинен очолювати Кабул.
"Ми хочемо, щоб афганці очолили і забезпечили суть зусиль щодо примирення", - сказав Мэттис.
У той час як Сполучені Штати посилюють тиск на полі бою, міжнародні партнери Афганістану прагнуть налагодити дипломатичну підтримку з боку сусідніх країн, щоб підштовхнути бойовиків до переговорів.
Адміністрація президента США Дональда Трампа також тисне на пакистанський уряд, щоб ті зруйнували бази бойовиків на своїй стороні афгано-пакистанського кордону. Маттіс сказав, що побачив деякі позитивні меседжі з Ісламабаду, відзначивши пакистанські військові операції вздовж кордону.
Мэттис сказав, що примирення було фактичним інтересом його візиту в Афганістан.
Виклавши свої цілі поїздки, міністр оборони США заявив, що він хотів отримати оцінку як військових інструментів США, так і зусиль щодо примирення.
Урядові війська за підтримки міжнародного контингенту контролюють незначну частину Афганістану, Кабул і в основному прилеглі області столиці. В такий обстановці "Талібан" продовжує атакувати військовослужбовців Збройних сил Афганістану і тероризувати мирних жителів.
Таліби взяли на себе відповідальність за два великі теракти в Кабулі в минулому місяці, в яких було вбито або поранено сотні цивільних осіб.