UA / RU
Підтримати ZN.ua

США не можуть ігнорувати незаконне використання Росією хімічної зброї — The Washington Post

Адміністрація президента США включила два російські об'єкти, які підозрюються у розробці хімічної зброї, у чорний список Міністерства торгівлі.

Повідомлення про те, що підпільний підрозділ Федеральної служби безпеки Росії (ФСБ) використовував хімічний нервово-паралітичний агент під час замаху на опозиційного лідера Алєксєя Навального, насправді насторожує. Схоже, що російський президент Володимир Путін використав ФСБ, щоб убити свого провідного критика та конкурента. Це також припускає, що Росія грубо порушила Конвенцію про хімічну зброю, міжнародний договір, який вона підписала та ратифікувала. Однак, реакція американського президента Дональда Трампа була фактично нульовою, але США не можуть не діяти, пише The Washington Post.

У жовтні компанія Bellingcat, що займається журналістськими розслідуваннями, та її партнери повідомили, що російські науково-дослідні інститути продовжують працювати над класом військових нервово-паралітичних агентів часів холодної війни, відомими як «Новачок», на об'єктах, замаскованих під цивільні дослідження. Конвенція про хімічну зброю забороняє розробку, виробництво, придбання, накопичення запасів, утримання, передачу або використання хімічної зброї. Путін каже, що Росія чітко дотримується своїх зобов'язань.

Але останні звіти свідчать про інше. Нове розслідування, опубліковане Bellingcat разом з інформаційним організаціями Insider, Der Spiegel та CNN, викрило підпільний підрозділ ФСБ, що спеціалізується на отруйних речовинах. Слідство, використовуючи телефонні записи та дані авіаперевезень, задокументувало роки спостереження за Навальним, починаючи з 2017 року, незабаром після того, як він вперше заявив про свій намір балотуватися в президенти Росії. Протягом 2017 року, і знову в 2019 і 2020 роках, співробітники ФСБ у цьому підпільному підрозділі відстежували його рейси.

Навального отруїли під час рейсу з Томська до Москви 20 серпня. Літак здійснив аварійну посадку в Омську, де Навальному було надано медичну допомогу перед евакуацією до Берліна.

Лабораторії трьох країн та Організація із заборони хімічної зброї підтвердили використання агентів класу "Новачок" проти Навального. Розслідування Bellingcat встановило членів підрозділу ФСБ з іменами, фотографіями та деталями спостереження.

"Я знаю, хто хотів мене вбити. Я знаю, де вони живуть. Я знаю, де вони працюють", - сказав Навальний.

Інформація Bellingcat припускає, що ФСБ, правоохоронний орган, служить «позасудовим загоном вбивць» Путіна. Хоча Конвенція про хімічну зброю передбачає розробку протиотрут та захист від хімічної зброї, виробництво та використання засобів класу «Новачок» для отруєння Навального є нахабним порушенням договору. Важливою є відповідь США. Минулого місяця Палата ухвалила резолюцію, що вимагає жорсткіших дій, і двопартійна група сенаторів запропонувала санкції. Однак, коли 21 вересня журналіст запитав у Трампа про те, хто є причетним до отруєння Навального, американський лідер відповів, що поговорить про це іншим разом.

Адміністрація президента США лише включила два російські об'єкти, які підозрюються у розробці хімічної зброї, у чорний список Міністерства торгівлі. Цих дій недостатньо, але саме такої пасивності у питаннях Росії і можна було очікувати від Трампа. Новообраний президент Джо Байден повинен дати зрозуміти, що Сполучені Штати не будуть закривати очі на таку небезпечну поведінку Росії та запровадять жорсткіші санкції проти російських чиновників, резюмує видання.