UA / RU
Підтримати ZN.ua

США направили військові літаки у бік Ірану через загрозу атаки на Саудівську Аравію

Зобов'язання захистити своїх стратегічних партнерів є невід'ємною частиною стратегії США на Близькому Сході.

Після нещодавніх повідомлень про те, що Тегеран готує атаку на Саудівську Аравію, США направили військові літаки у бік Ірану. Про це повідомляє WP.

Видання зазначає, що попри невдоволення Вашингтона рішенням Саудівської Аравії скоротити видобуток нафти в умовах глобального дефіциту, адміністрація президента США Джо Байдена шукає ознаки того, що тісні, сформовані десятиліттями відносини у сфері безпеки між Вашингтоном і Ер-Ріядом можуть бути врятовані.

Зв'язки і зобов'язання допомогти захистити своїх стратегічних партнерів, особливо від Ірану, є невід'ємною частиною оборони США на Близькому Сході. Коли нещодавні доповіді розвідки попередили про можливі атаки іранських балістичних ракет і безпілотників на цілі в Саудівській Аравії, Центральне командування США підняло в повітря бойові літаки, що базуються в регіоні Перської затоки, в напрямку Ірану в рамках загальної підвищеної бойової готовності американських і саудівських збройних сил.

Підняття літаків у повітря, що було здійснене як збройна демонстрація сили і про яке раніше не повідомлялося, стало останньою ілюстрацією важливості партнерства, яке, за словами адміністрації США, Вашингтон зараз переглядає.

«Будуть певні наслідки для того, що вони зробили», - сказав Байден після того, як минулого місяця на засіданні ОПЕК+, Саудівська Аравія погодилася скоротити видобуток нафти.

Білий дім звинуватив Саудівську Аравію в тому, що скорочення видобутку нафти слугує лише підвищенню цін і принесе користь Росії саме в той момент, коли Сполучені Штати та їхні союзники намагаються перекрити нафтові доходи Москви, щоб зупинити її війну проти України.

У наступні дні Саудівська Аравія заявила, що адміністрація США попросила відкласти скорочення видобутку на місяць, опосередковано припускаючи, що Байден хотів уникнути підвищення цін перед проміжними виборами.

Багато законодавців США, зокрема й ті, хто давно виступає за розрив зв'язків із Саудівською Аравією, відреагували на це з обуренням, закликаючи до негайного виведення тисяч американських військових, дислокованих у королівстві, та припинення всіх продажів зброї.

Але Білий дім шукає способи зберегти міцні двосторонні зв'язки у сфері безпеки з Саудівською Аравією.

Сполучені Штати підтримують значні повітряні сили в регіоні, включаючи винищувачі F-22 в Саудівській Аравії.

Тільки близько 6 відсотків імпорту нафти в США зараз надходить з Саудівської Аравії. Китай є найбільшим торговельним партнером королівства, а комерційні зв'язки з Росією розширилися. Однак зв'язки в галузі безпеки і розвідки є основою відносин США та Саудівської Аравії, тому представники оборонного відомства у Вашингтоні стурбовані тим, що можуть означати нинішні потрясіння.

Зараз в Саудівській Аравії перебуває близько 2 500 американських військовослужбовців, багато з яких задіяні у високотехнологічній розвідувальній роботі та навчанні. США є постачальником майже трьох чвертей усіх систем озброєнь, що використовуються саудівськими військовими. При цьому, військові поставки королівству були предметом неодноразових суперечок у США в останні роки.

Читайте також: США та союзники введуть додаткові санкції проти Ірану за постачання зброї Росії – Донфрід

Раніше The Wall Street Journal повідомляло про те, що Саудівська Аравія припускає, що Іран планує атакувати цілі на її території, а також у іракському місті Ербіль, щоб відвернути увагу від власних внутрішніх протестів, які тривають з вересня. Королівство попередило про "неминучу атаку" на свої землі Сполучені Штати.

Після повідомлень військові цих двох держав і кількох сусідніх країн на Близькому Сході перейшли в стан підвищеної готовності.

У Білому домі висловили занепокоєність попередженням і заявили про готовність відповісти в разі удару з боку Ірану.