В середу зранку в посольство США в Багдаді прийшов російський військовий, який приніс з собою водночас інформацію і вимоги. Він заявив про початок авіаударів у Сирії силами армії Росії і порадив американській стороні не піднімати її літаки в сирійське небо в цей день.
Це вже не перший раз за останні місяці, коли Росія втручається в Сирію і ставить Вашингтон перед фактом. Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Джефф Даєр, додаючи, що поки президент США Барак Обама вагається і боїться влазити в проблеми за кордоном, Володимир Путін "перехоплює ініціативу".
Однак США довелося швидко реагувати цього разу. І перше, що вони зробили – це заявили, що міжнародна кампанія проти "Ісламської держави", яку очолює американська адміністрація, буде продовжуватися без змін. У Вашингтоні пообіцяли, що разом із союзниками продовжать завдавати авіа удари по терористам не лише в Сирії, а й в Іраку. Трохи згодом Держсекретар Джон Керрі уточнив, що бомбардування можуть посилитися.
"Адміністрація Обами також запропонувала Росії провести військові переговори, щоб уникнути надзвичайних ситуацій за участі літаків обох країн у зонах конфлікту. Третьою відповіддю було фактично звинувачення Росії в брехні. В своїй промові перед Генасамблеєю ООН Путін закликав боротися з терористами, а удари, згідно з попередніми даними, завдав і по іншим силам конфлікту, які борються проти режиму Асада", - йдеться в статті.
У Москві заявили, що "не треба слухати заяви Вашингтона щодо російських авіаударів". Але жодна з реакцій США не змогла приховати те, як незручно почувається адміністрація Обами через зволікання і небажані питання щодо її зусиль у вирішення війни в Сирії.
Щоб відкрити простір для переговорів з Росією, Обама на засідання Генасамблеї ООН заявив, що готовий прийняти "контрольовану передачу" влади від Башара Асада новому уряду, в рамках якої сирійський президент ще якийсь час лишатиметься при владі. Однак наказ Кремля почати авіаудари не схожий на знак готовності до таких переговорів.
Звісно, в цьому процесі Путін теж сильно ризикує. Втручанням у сирійську війну він налаштував проти себе цілу низку терористичних ісламістських організацій по всьому світу. Голова Пентагону Еш Картер звинуватив російського президента в "підкиданні дров у вогонь".
Разом з тим, Путін намагається кардинально змінити хід війни впродовж найближчих тижнів і місяців. Якщо йому це вдасться, США опиняться перед гірким вибором: або посилити свою інтервенцію в Сирію, або змінити ставлення до режиму Асада. Тим часом Reuters повідомляє про те, що солдати Ірану і Лівану під авіаудари РФ планують відвоювати Асаду території сирійської опозиції. Іран і угруповання Хезболла підтримують Асада з початку конфлікту у Сирії в 2011 році.
В РФ заявили, що їхні літаки зробили близько 20 місій проти "Ісламської держави". При бомбардуваннях, за попередніми даними, загинуло близько 60 осіб.
Проте західні ЗМІ з посиланням на дані США стверджують, що літаки завдали авіаудари в районі міста Хомс, що знаходиться під контролем сирійської опозиції, а не "ІД". Тим самим, стверджують ЗМІ, Путін допомагає Асаду боротися з опозицією, а не виконує свою обіцянку боротися з ісламістами. У Саудівській Аравії вже зажадали від Росії припинити бомбити сирійську опозицію.