Впродовж останніх 25 років американці думали, що їхня країна - незамінний світовий гравець. Після перемоги в Холодній війні 3 були присутні скрізь. Вони підтримали процес реконструкції Східної Європи і розширення Євросоюзу і НАТО на схід.
Вони очолили міжнародну коацію, щоб стримати Садама Хуссейна, а також недозволити Ірану збудувати ядерну зброю. США змусили НАТО завадити Слободану Мілошевичу скоїти ще більше воєнних злочинів. Після терактів 11 вересня 2001 року вони очолили світову коаліцію проти тероризму.
США звикли до того, що світ йде за ними. Але більше це не відбувається.
Про це на сторінках Financial Times пишуть керуючий директор Kissinger Associates Томас Грехам і експерт Carnegie Endowment Юджин Рамер.
Вони зауважують, що і Америка, і світ змінилися. А останнім часом Росія претендує на роль ще однієї всюдисущної країни на світовій арені. Принаймні, це той статус, визнання якого добивається Володимир Путін. Його завданням впродовж 18 років при владі було відновити роль Росії в якості сили, яка б брала участь у формуванні структури, змісту і напрямку світових справ. Москва хоче, щоб жодна глобальна проблема не вирішувалася без неї. Автори вважають, що Путін добився помітного прогресу в цьому напрямку.
Його зухвале вторгнення в Сирію в 2015 році врятувало режим Башара Асада від майже неминучої поразки. Тепер Москва очолює дипломатичні зусилля з вирішення конфлікту, в той час як США ледве залучені до цього процесу. Росії навряд чи вдасться домовитися про мир в Сирії самотужки, але ця угода не з'явиться без її участі.
Російська дипломатія на Близькому Сході теж вражає. До недавна США були головним актором в регіоні. Їхня військова присутність, ділові і дипломатичні зв'язки тут все ще потужні, але завдяки успіху в Сирії у Москви з'явилися важелі впливу в регіоні. Водночас з'явилися сумніви щодо зобов'язань США і їхньої надійності як партнера. У Росії тепер є робочі відносини з головними акторами на Близькому Сході: Єгиптом, Іраном, Ізраїлем, Саудівською Аравією, Туреччиною. У неї є хороша позиція для того, щоб відіграти важливу, якщо не вирішальну, роль у формуванні нової рівноваги в регіоні.
В Європі Росія влаштувала вторгнення в Україну і показала, що може ветувати розширення НАТО і ЄС за допомогою грубої сили. На думку авторів, тепер західні організації враховують реакцію Москви на їхню політику щодо східних сусідів, що сильно контрастує з ситуацією в 90-х і на початку 2000-х років. Відновлення надійної європейської архітектури безпеки тепер теж вимагає торгів з Росією. Подібним чином, на північному сході Азії Москва не має статусу ключового гравця у питанні КНДР. Але тісні зв'язки з Пхеньяном гарантують їй, що вона буде брати участь у пошуках рішення для північнокорейської ядерної програми.
Водночас, Росія не може грати роль всюдисущої і незамінної країни, як це робили США. Вона не пропонує жодних конкретних рішень і покладається в цьому на інші країни. З економікою в стані стагнації, розмір якої 1,5 трильйони доларів (що не можна порівнювати з економікою США), Москві бракує засобів для того, щоб очолити післяконфліктну реконструкцію в Сирії. А її втручання у європейські вибори відштовхнули більшість країн Європи, чиї ресурси знадобилися б в цьому процесі. Однак, попри бажання США, Москва змогла пробитися за стіл переговорів, за яким будуть ухвалюватися рішення.
Автори зауважують, що США не зможуть ізолювати Росію, про що говорили останні кілька років, якщо не збираються діяти більш рішуче. Америка досі лідер світу за жорсткою і м'якою силою. Вона приваблює найбільш талановитих і винахідливих людей з усіх куточків планети. Американські ідеали поділяють і шанують, навіть якщо самі США часом не дотримуються їх.
Можливо, США більше не грають роль незамінного гравця, як це було в 90-х роках. Але вони досі більш бажаний партнер для більшої кількості країн, ніж Росія. Америці лише потрібно повернути собі колишнє бажання діяти як велика сила, якою вона досі є.
Раніше повідомлялося, що США витратять $ 200 млн на військові бази в Європі для "стримування РФ". Підписаний президентом США Дональдом Трампом військовий бюджет на 2018 рік передбачає можливість, що керівництво американських ВПС буде купувати земельні ділянки за кордоном і будувати там військові об'єкти.
Всього Америка планує витратити на військові цілі близько 700 мільярдів доларів. У її бюджеті також передбачено виділення 4,6 мільярда доларів на протидію російської агресії. Крім того, у ньому передбачається виділення 350 мільйонів доларів для надання допомоги Україні.