UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спостерігачі від СНД та Захід оцінили «легітимність» виборів у Білорусі

З 1994 року жодні вибори в країні не визнавались повністю вільними та демократичними.

Спостерігачі від країн Співдружності незалежних держав (СНД) оцінили вибори президента Білорусі, що відбулися в неділю 9 серпня, повідомляє «УНІАН».

«Місія не виявила фактів, що ставлять під сумнів легітимність виборів президента Республіки Білорусь. Вибори були відкритими, конкурентними і забезпечили вільне волевиявлення громадян », - заявив на брифінгу в Мінську голова Виконавчого комітету - виконавчий секретар СНД Сергій Лебедєв.

Своєю чергою голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн закликала Центральну виборчу комісію Білорусі «забезпечити точний підрахунок» результатів. Зараз, за ​​даними комісії, голоси розподілилися наступним чином: 80,23% - в Олександра Лукашенка, 9,9% - у Світлани Тихановської.

«Я закликаю білоруську владу забезпечити точний підрахунок і публікацію голосів на вчорашніх виборах», - написала вона в Twitter.

Фон дер Ляєн також засудила розгін протестів, додавши, що утискам і жорстоким репресіям щодо мирних демонстрантів не місце в Європі. І закликала владу країни дотримуватися прав людини.

На невідповідність виборів стандартам Організації з безпеки і співпраці в Європі вказало і Міністерство закордонних справ Литви.

Дипломати закликали уряд і правоохоронні органи Білорусі поважати громадянські свободи і права жителів країни, відпустити всіх затриманих і припинити застосування сили до протестувальників.

«Тільки за умови дотримання демократичних прав і свобод можливий позитивний розвиток відносин між Європейським Союзом і Білоруссю. Латвія як сусідня з Білоруссю держава зацікавлена ​​в такому розвитку », - йдеться в повідомленні.

У МЗС також висловили жаль у зв'язку з тим, що міжнародні спостерігачі не могли спостерігати за процесом голосування, а робота журналістів щодо висвітлення виборів була обмежена.

Колишній очільник Європейської Ради, лідер найбільшої загальноєвропейської партії ЄНП Дональд Туск закликав Лукашенка «оприлюднити реальні підсумки голосування».

«Я закликаю президента Лукашенка опублікувати реальні підсумки вчорашнього голосування, припинити насильство, відвести спецпризначенців і негайно звільнити заарештованих мирних демонстрантів», - написав він у Twitter.

Туск висловив захоплення мужністю та рішучістю білорусів і запевнив їх у підтримці «всіма народами Європи».

Голова Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Хендрік Дамс зазначив, що вибори в Білорусі не можна назвати ані вільними, ані справедливими.

«Я уважно стежив за президентськими виборами в Білорусі, так само як і за подіями, що відбулися після закриття дільниць. Я глибоко шкодую, що ці вибори далекі від того, щоб вважатися вільними і справедливими», - зазначив він.

За словами Дамса, після розгону протестуювальників і затримання активістів його стурбованість «посилилася». Він закликав владу проявити стриманість і забезпечити безперешкодне дотримання основоположних прав людини і свободу зібрань, відповідно до міжнародних зобов'язань Білорусі.

«ПАРЄ давно закликає владу Білорусі рухатися в напрямку по-справжньому змагальної політичної системи, в якій партії і кандидати можуть безперешкодно реєструватися і проводити виборчі кампанії, а виборці вільно робити свій вибір», - цитує заяву «Інтерфакс-Україна».

Дамс висловив надію на те, що європейські цінності все ж пануватимуть у Білорусі.

Спостерігачі ПАРЄ і Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ ОБСЄ) своїх спостерігачів не присилали. ПАРЄ - через пандемію коронавірусу, БДІПЛ - через пізно відправлене Мінськом запрошення, пише DW. Російські спостерігачі на вибори Білорусь теж не поїхали.

З іноземних представників прибули спостерігачі від Шанхайської організації співпраці (ШОС) і СНД.

Читайте також: Незалежні спостерігачі на виборах в Білорусі повідомляють про порушення

Нагадаємо, 9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента, явка на них становила 84,05%. За даними Центральної виборчої комісії, чинний президент Олександр Лукашенко набрав 80,23% голосів, його конкурентка Світлана Тихановська – 9,9%. 

Кандидатами в президенти зареєстрували Олександра Лукашенка, дружину блогера Сергія Тихановського Світлану, колишнього депутата парламенту Анну Канопацьку, співголову громадського об'єднання «Говори правду» Андрія Дмитрієва та голову партії «Білоруська соціал-демократична Грамада» Сергія Череченя.

За місяць до виборів у Білорусі прокотилася хвиля протестів через відмову ЦВК реєструвати опозиційних кандидатів. Вони супроводжувалися масовими затриманнями активістів.

Увечері 9 серпня протести спалахнули з новою силою, поліція застосувала світлошумові гранати і спецзасоби, в протестувальників стріляли гумовими кулями. А в Мінську автозак в'їхав у натовп учасників акції. За даними правозахисників, постраждали понад 50 людейодин чоловік загинув. У МВС Білорусі цю інформацію спростовують.