UA / RU
Підтримати ZN.ua

Співпраця з Кадировим обходиться Путіну занадто дорого - The Economist

Чечня фактично перетворилася на окрему ісламську державу, яка живе за законами Кадирова.

Президент Росії Володимир Путін нагородив лідера Чечні Рамзана Кадирова орденом, щоб зберегти видимість стабільності, пише видання The Economist.

Убивці російського опозиціонера Бориса Нємцова не очікували, що їх заарештують, вважає видання. Вони вистрілили Нємцову в спину в самому центрі Москви, і вбили опозиціонера в освітленому центрі російської столиці біля Кремля. Така нахабна поведінка викликала підозри, що вбивцями могли стати чеченські кілери, на зразок тих, які працюють на президента Чечні Рамзана Кадирова, однго з друзів президента Росії. "Тепер деякі вважають, що здавалося б твердий договір між Путіним і Кадировим, можливо, став занадто дорого обходитися російському лідерові", - пише автор.

Путін дав можливість Кадирову ігнорувати російські закони. В останнє десятиліття Чечня фактично перетворилася в окрему ісламську державу, яка живе за законами Кадирова. У нього своя власна 20-тисячна армія, своя (неофіційна) податкова система і навіть власні релігійні закони.

Як сильний регіональний російський лідер, Кадиров поширює свій вплив, по всій своїй країні. Його охоронці мають особливий статус в Москві. "Кілька вбивств продемонстрували чеченську безкарність", - пише автор. Він нагадує про вбивство російської журналістки Анни Політковської. Головний підозрюваний був засуджений до довічного ув'язнення, але ті, хто замовив вбивство названі не були.

Також нікого не притягли до відповідальності за вбивство правозахисниці Наталії Естемірової.

"Мало хто здивувався 8 березня заявою глави ФСБ РФ Олександра Бортнікова про затримання п'яти осіб, зокрема і Заура Дадаєва, екс-командира "Північного батальйону", що складається з кадировців", - зазначає автор.

Але насправді єдина людина, яка була шокована цією звісткою, був сам Кадиров. Після того, що відбулося, він зробив дивні заяви. У день вбивства чеченський лідер написав на своїй сторінці в Instagram, що у всьому винні західні шпигуни. Після арешту Дадаєва, він сказав, що Заур є істинним патріотом Росії і не міг зробити кроку проти РФ. Незабаром після цього Дадаєв відмовився від визнання вини.

Деякі в Росії припустили, що ФСБ РФ з допомогою вбивства Нємцова зводить рахунки з Кадировим.

У цей час, зазначає видання, варто сказати, що не існує особливої "любові" між російськими російськими офіцерами і батальйонами Кадирова. Російські офіцери в Чечні обурені політичною владою чеченців, які були колись їх противниками.

Зараз Путін намагається зберегти хоча б видимість стабільності, заради цього він навіть нагородив Кадирова орденом. "Якщо чеченський лідер втратить підтримку Кремля, він буде в небезпеці, тому що він у нього багато ворогів. Путін теж потребує Кадирова для підтримки порядку в Чечні", - підкреслює автор статті.

Однак видання зазначає, що цей зв'язок нестійкий. "Договір між Кадировим і Путіним про гроші в обмін на лояльність, підходить до кінця. Куди підуть 20 тисяч кадировців? Що вони будуть вимагати? Як вони будуть діяти? Коли вони приїдуть до Москви? Ці риторичні питання були поставлені Нємцовим незадовго до його смерті", - резюмує автор.

У день арешту Дадаєва глава Чечні Рамзан Кадиров висловив впевненість, що колишній заступник командира батальйону полку МВС "Північ" Заур Дадаєв є справжнім патріотом "не міг зробити й кроку проти Росії".

Після цих слів чеченського лідера російські опозиціонери підозрюють, що Нємцов став жертвою протистояння всередині режиму, який похитнувся, пише Financial Times.