UA / RU
Підтримати ZN.ua

Списана зброя Росії через "чорний" ринок опиняється в руках терористів у Європі – The Independent

Європейський "чорний ринок" отримує зброю завдяки оновленню арсеналу в Росії і запасам на Балканах.

Європа розглядає себе як пост-конфліктний континент, мешканці якого рідко контактують зі пістолетами чи іншою зброєю. Але той факт, що автомати Калашникова були застосовані під час терактів у Парижі, ставить питання, як така зброя потрапляє в країні з суворими законами.

І зазвичай відповідь на це питання просте: через підпілля кримінального світу чи "чорний" ринок.

"В Брюсселі досить легко купити автомат Калашникова. Якщо у вас є кримінальні зв'язки, за нього доведеться заплатити всього тисячу євро", - сказав експерт з питань зброї з the Flemish Peace Institute Нільс Дуке виданню The Independent.

Комуна Моленбік в Брюсселі, яка стала притулком для багатьох організаторів терактів у Парижі, горезвісна тим, що тут продають все: від наркотиків до зброї. Також залізнична станція "Південний Брюссель" має недобру славу через підпільну торгівлю.

"Можна купити зброю просто на розі вулиці. Головне здобути довіру. І паризькі терористи, швидше за все, здобули її у в'язниці", - додав Дуке.

Зброя на такі "чорні" ринки потрапляють з багатьох місць. Частину крадуть у крамницях, у власників зброї, на складах поліції чи навіть армії. Деяка зброя саморобна. Тому експерти побоюються, що розвиток 3D-принтерів може пожвавити незаконну торгівлю зброєю. Також "поповнення" надходить з Росії. Списані автомати миттю опиняються на чорному ринку.

"Коли Росія оновлює арсенал автоматів Калашникова, старі зразки опиняються на чорному ринку. Історія продажу російських і інших східноєвропейських запасів зброї дуже давня", - каже експерт Conflict Awareness Project Кеті Лінн Остін.

Але найчастіше автомати і пістолети привозять з балканських країн, які в 90-х роках пережили низку воєн. Там велика кількість зброї лишилася в руках цивільних і колишніх військових. Аналітики женевської компанії Small Arms Survey кажуть, що в балканському регіоні живе 25 мільйонів людей, в руках яких досі близько 6,2 мільйонів зразків зброї.

В "Європолі" застерігають, що війна в Україні і Лівії теж може спричинити наплив нової зброї на "чорний ринок" Європи. Серія терактів у Парижі відбулася в п'ятницю, 13 листопада. Невідомі відкрили стрілянину в декількох районах міста, в тому числі в ресторані Le Petit Cambodge. Три вибухи пролунали біля стадіону Stade de France, де проходив товариський матч футбольних збірних Франції та Німеччини, на якому був присутній французький президент Франсуа Олланд. Крім того, на рок-концерті в театрі Bataclan невідомі захопили заручників. За останніми даними, у результаті серії терактів загинули 129 осіб, понад 350 отримали поранення. 20 листопада французький парламент обома палатами одностайно прийняв рішення про продовження режиму надзвичайного стану на три місяці.