Агентство національної безпеки США намагалося прослухати телефонні розмови Дмитра Медведєва, що займав у той момент пост президента Росії, під час його візиту в Лондон на саміт "Великої двадцятки" в 2009 році. Про це пише британська газета The Guardian з посиланням на документи, надані колишнім співробітником ЦРУ і Агентства національної безпеки США Едвардом Сноуденом.
Відповідно до звітів АНБ, які були передані британським спецслужбам, фахівці американо-британської бази радіоперехоплення Menwith Hill в графстві Північний Йоркшир намагалися розшифрувати дзвінки Медведєва та інших російських делегатів до Москви, які здійснювалися через супутникові канали зв'язку. Наскільки успішною була ця операція, газета не повідомляє.
У документах, що опинилися в розпорядженні The Guardian, також містяться свідчення того, що британські спецслужби за розпорядженням уряду Великобританії здійснювали електронне стеження за іноземними політиками під час зустрічей як глав держав, так і міністрів фінансів держав-членів "Великої двадцятки" (G20), що проходили в 2009 році в Лондоні.
За даними газети, Британське агентство електронної безпеки ЦПС контролювало електронне листування і телефонні дзвінки політиків. Мова йде, зокрема, про представників ЮАР і Туреччини. Стеження здійснювалося за допомогою організованих спецслужбами інтернет-кафе, а також належних учасникам самітів смартфонів Blackberry. Цілодобове чергування забезпечували протягом конференцій 45 аналітиків, які формували короткі зведення про усіх телефонних дзвінках. Отриману інформацію спецслужби передали британському уряду.
У матеріалах зазначається, що інформація надходила не заднім числом, а в реальному часі, що дозволяло коригувати хід переговорів. Технології прослушки, що застосовуються спецслужбами, названі в документах "революційними".
Інформація про стеження під час самітів G20 була опублікована британською газетою напередодні відкриття саміту "Великої вісімки" в Північній Ірландії. Як повідомляло раніше РИА Новости, президент РФ Володимир Путін 16 червня на день відклав виліт з Лондона через "неготовність" британської сторони до прийому лідерів G8 в неділю.
Раніше широкий резонанс викликали оприлюднені Сноуденом докази стеження за телефонними переговорами та інтернет-листуванням іноземних громадян американськими спецслужбами.
Влада США визнала факт стеження, проте підкреслила її законність і значення для запобігання терактам і боротьби з організованою злочинністю. В національній розвідці США раніше стверджували, що стеження стосується лише підозрюваних у тероризмі осіб, які не є громадянами США і знаходяться за межами Сполучених Штатів. Щодо Сноудена, який зараз, імовірно, ховається в Гонконзі, заведено кримінальну справу.
Угоду між британським Центром урядового зв'язку та американської розвідувальної службою про обмін перехопленої інформації про іноземних переговорах (UK-US Communication Intelligence Agreement) було укладено в 1946 році. !zn
Читайте також:
Побіжний екс-співробітник ЦРУ Сноуден видав нові секрети кіберрозвідки США
Facebook і Microsoft відзвітували про масштаби розкриття даних для американських спецслужб
Спецслужби США назвали електронне стеження "благом для пересічних американців"
Скандал з прослуховуванням в США: правозахисники подали позов проти влади