UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спецслужби соціалістичної Чехословаччини шпигували за Трампом у 80-х роках минулого століття - ЗМІ

У поле зору StB Трамп потрапив після того, як одружився на своїй першій дружині Іванці Зельничковій, уродженці чеського міста Злін.

Служба державної безпеки комуністичної Чехословаччини (StB) у 80-х роках минулого століття активно шпигувала за майбутнім президентом США Дональдом Трампом, отримуючи інформацію через його першу дружину, стверджують у своїх статтях відразу два видання - британська газета The Guardian і чеський журнал Respect, посилаючись на інформацію, отриману з архівних документів та свідчень колишніх співробітників StB.

У поле зору StB Трамп потрапив після того, як одружився на своїй першій дружині Іванці Зельничковій, уродженці чеського міста Злін. Основним джерелом інформації StB, втім, стала не вона, а тесть Трампа, який повідомляв розвідці про усі візити дочки до Чехословаччини, інформував їх про кар'єру зятя в американській політиці і не припиняв співпрацювати з державною безпекою країни до падіння комуністичного режиму і розпаду Чехословаччини на дві країни.

Властіміл Данек, у минулому - співробітник StB, підтвердив інтерес до персони Трампа з боку спецслужб, зазначивши, що у результатах за Трампом були зацікавлені безпосередньо у Празі. Цей інтерес виник не випадково - розвідка планувала через Трампа та його дружину отримувати інформацію про процеси у вищих ешелонах влади в США, поштовхом до чого послужили спочатку візит Трампа до СРСР, а потім - оголошення планів брати участь у виборах президента (чого він тоді так і не зробив).

Одним з результатів "роботи" з Трампом стало те, що в Чехословаччині одними з перших у соцтаборі дізналися, що абсолютно точно майбутнім президентом США стане Джордж Буш-старший. На початку 1989 року лейтенант StB Петер Сурі у своєму звіті зазначив, що інформація про майбутнє президентство Буша отримана від Івани Трамп, яка дізналася про це завдяки тому, що увійшла "до високих політичних кіл" Америки.

Коли вже у наші дні журналісти задали ряд питань Петеру Сурі, колишній співробітник державної безпеки засвідчив справжність свого звіту, однак додав, що особисто він Трампом не займався - над цим працювали його колеги.

Журналісти достеменно не знають, чи ділилося StB Чехословаччини інформацією з КДБ СРСР, проте неназвані офіцери StB припустили, що і Москва, і Прага прагнули використовувати родичів Трампа у інтересах розвідки і що уся операція з отриманням від Трампа інформації з американського політикуму могла бути інспірована Москвою, так як КДБ контролювало усі аналогічні StB спецслужби соціалістичного табору.

Це не перший раз, коли видання публікують інформацію про те, що за Трампом шпигували або шпигують іноземні держави.

Нагадаємо, 25 жовтня у The New York Times вийшов матеріал про прослуховування особистого телефону президента США Дональда Трампа спецслужбами Росії та Китаю. За даними видання, ставши президентом, Трамп не перестав користуватися власним смартфоном. І в АНБ немає можливість захистити цей IPhone, на відміну від офіційних телефонів президента.

Пізніше в МЗС КНР спростували інформацію видання.