Японія і Німеччина заявили про активизизацію альянсу в цілях сприяння вільній торгівлі і Паризькій кліматичній угоді, зробленим на порядку денному, яку переслідує США при президенті Дональді Трампі.
"Ми повинні встановити межі щодо методів Трампа", - написав у Twitter міністр закордонних справ Німеччини Хейко Маас, який вперше відвідав Японію для заяви про те, що третя і четверта найбільші економіки світу роблять спільну справу проти того, що дипломат назвав глобальною нестабільністю, викликану твітами Трампа та російською агресією.
Пітер Ландерс для The Wall Street Journal пише, що в промові Мааса і в Twitter підкреслювалося, що спроби союзників США підправити політику та інститути після Другої світової війни, які були недооцінені Трампом, в тому числі на саміті "Великої сімки" в червні, який закінчився тим, що глава Білого дому відхилив спільне комюніке, створене лідерами країн, включаючи прем'єра Канади Джастіна Трюдо.
"Альянси, які вдосконалювали десятиліттями, піддаються сумніву, іноді навіть за допомогою твіту у 280 симолів", - сказав Маас у своєму виступі в університеті в Токіо. Він також критикував Росію за анексію Криму і сказав, що у нинішній глобальній ситуації "Японія і Німеччина повинні стояти разом".
Маас і міністр закордонних справ Японії Таро Коно опублікували спільну заяву, в якій Трамп не згадується по імені, але коротко перераховані кілька напрямів, за якими Токіо і Берлін будуть працювати разом на противагу політиці Трампа.
Маас і Коно заявили, що вони будуть прагнути до виконання Паризької кліматичної угоди, з якої США вийшли торік, сприяти вільній торгівлі і прагнути вирішувати проблеми через багатосторонні організації. Трамп, який на цьому тижні у Twitter написав, що "Мита найвищі", заявив, що він воліє вирішувати спори один на один з кожним торговельним партнером США.
Раніше в цьому місяці Японія і Європейський союз, де Німеччина є найбільш густонаселеною країною, підписали угоду про вільну торгівлю, яка, за їх словами, створить найбільшу в світі зону вільної торгівлі. Обидві сторони погодилися знизити мита, дозволивши збільшити торгівлю товарами, такими як європейський сир, що експортується в Японію, і японські автомобілі, які експортуються в Європу.
У середу офіційний представник ЄС Жан-Клод Юнкер зустрінеться з Трампом у Вашингтоні, щоб обговорити торгівлю. Виступаючи в Міссурі у вівторок, Трамп сказав, що ЄС є "більшим порушником" в торгівлі і заявив, що загрози мит працюють над відкриттям зовнішніх ринків. "Ми домагаємося величезного прогресу", - сказав він. "Вони всі приходять. Вони не хочуть, щоб ці мита до них застосовувалися".
Представники ЄС прагнули перевершити очікування зустрічі. Юнкер прагне уникнути торговельної війни...заспокоїти ситуацію і налагодити хороший діалог з президентом", - заявив в середу представник Єврокомісії Олександр Винтерштейн.
Німеччина і Японія, які билися з США в якості союзників у Другій світовій війні, змінилися і стали демократичними країнами після їх поразки. Вони приєдналися до установ під керівництвом США, які сформували повоєнний світ, такі як Світовий банк і торгова група, які тепер називаються Всесвітньою торговою організацією.
Тепер, коли Трамп поставив питання про те, чи відповідають ці установи американським інтересам, Японія і Німеччина бачать себе в тій ролі, яку Вашингтон грав у встановленні глобальних правил.
Німеччина і Японія "більше не можуть сидіти склавши руки і задовольнятися позицією "того, хто створює правила", - сказав Маас у своєму виступі. "Об'єднавши сильні сторони, ми, можливо, разом зможемо перетворитися на "тих, хто ці правила створює", творців і рушіїв сил міжнародного порядку, яких відчайдушно потребує весь світ".
Маас промовив одну примирливу тезу по відношенню до США, але не до Трампа особисто. "Для мене США - не суперник, а наш найважливіший партнер і союзник за межами Євросоюзу", - писав він у Twitter. "Америка більша, ніж Білий дім. Навіть Трамп не змінить цього, незалежно від кількості його твітів".