UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сноуден хоче сховатися у Венесуелі

Основне завдання Сноудена - з'ясувати, як дістатися до країни, що дає йому політичний притулок, всупереч зусиллям Сполучених Штатів.

Колишній співробітник американських спецслужб та втікач Едвард Сноуден, швидше за все, обере для отримання політичного притулку Венесуелу, сказав Глен Грінволд, американський журналист, що вперше опублікував поширені Сноуденом документи.

В інтерв'ю Рейтер, яке Грінволд дав відразу після спілкування з Сноуденом у чаті, журналіст сказав, що Венесуела, одна з трьох латиноамериканських країн, які запропонували Сноудену політичний притулок, ймовірно, найкращим чином зможе гарантувати йому безпеку у разі тиску з боку США.

Про свою готовність прийняти Сноудена заявили Нікарагуа і Болівія, проте Венесуела зможе краще "безпечно переправити його з Москви у Латинську Америку і захистити його після прибуття".

"Ця країна більша, сильніша і має більше важелів у міжнародних справах", - пояснив Гринволд.

Тим часом журналіст додав, що поки незрозуміло, коли ситуація зі Сноуденом остаточно вирішиться, і це може тривати "дні або години, або тижні".

Едвард Сноуден, який працював за контрактом в Агентстві національної безпеки США, на початку червня оприлюднив дані про секретну програму з відстеження телефонних розмов і даних про інтернет-користувачів. У той момент він перебував у Гонконзі, а через два тижні прибув у російський аеропорт "Шереметьєво". Так і не використавши куплений квиток до Гавани, куди повинен був вилетіти з Москви, Сноуден, намагаючись уникнути видачі США, попросив політичного притулку в декількох країнах.

За словами Глена Грінволда, блогера і браузера лондонської газети Guardian, листування зі Сноуденом дозволило йому зробити висновок, що документи, які той взяв в Агентстві національної безпеки, залишаються недоступними для будь-якого іноземного уряду.

Грінволд зустрічався зі Сноуденом у червні у Гонконзі і там опублікував першу партію переданих документів. Потім, коли Сноуден полетів з Гонконгу в Росію, журналіст втратив із ним зв'язок. Однак у суботу екс-співробітник американських спецслужб знову зв'язався з журналістом через зашифрований онлайн-чат.

Сноуден розповів Грінволду про наявні варіанти, але не уточнив, як скоро він зможе куди-небудь вилетіти. Перебуваючи в транзитній зоні московського аеропорту, Сноуден має вихід в інтернет і може спілкуватися з усіма, хто готовий надати йому допомогу.

Основне завдання Сноудена, пояснює Грінволд, "з'ясувати, як дістатися до країни, що дає йому політичний притулок" всупереч зусиллям Сполучених Штатів, які оглядач охарактеризував, як "шахрайську, беззаконну імперію, яка показала себе як країна, готова на шахрайство з метою перешкодити йому (Сноудену) туди потрапити".

Грінволд також спростував припущення, що Сноуден міг надати урядам Китаю і Росії якусь секретну інформацію в обмін на перебування в країні.

ЗМІ розповідали, що Сноуден подорожує з кількома ноутбуками, однак, за словами Грінволда, колишній співробітник спецслужб не такий дурний, щоб зберігати інформацію там, звідки вона може бути легко вилучена.

"Існують розумні і безпечніші способи зберігання та перевезення великого обсягу даних, які можуть використовувати ті, хто знають, що вони роблять, а він (Сноуден) знає, що робить".

Сам Грінволд також встиг зіткнутися з тиском у процесі обробки більш ніж 5 тис. документів, які передав йому Сноуден. Грінволд розповів, що на додаток до натиску з боку ЗМІ і критики противників публікацій він, можливо, теж став мішенню американської розвідки. !zn

Читайте також:

США пообіцяли великі проблеми країні, яка сховає Сноудена

Венесуела і Нікарагуа запропонували притулок Едварду Сноудену

Російська "Мата Харі" Ганна Чапман запропонувала Сноудену одружитися

Сноуден розкрив чергові секретні дані: спецслужби стежили за Австралією