UA / RU
Підтримати ZN.ua

Смерть президента Ірану: один із кандидатів на заміну Раїсі перебуває під санкціями США

В Ірані почалися змагання за посаду президента. 

Колишній командир Корпусу вартових Ісламської революції Вахід Хаганян, який перебуває під санкціями США, серед кандидатів, які зареєструвалися в суботу, 1 червня, щоб стати наступним президентом Ірану після загибелі в авіакатастрофі Ібрагіма Раїсі. Про це повідомляє Reuters.

Читайте також: Новий етап співпраці: Іран постачає Росії новітні керовані авіабомби Qaem-5

Хаганян — близький помічник верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї.

Міністерство фінансів США включило Хаганяна до санкційного списку дев'яти осіб з найближчого оточення Хаменеї у 2019 році. 

Колишній спікер парламенту Алі Ларіджані — відомий консерватор, був серед кандидатів, зареєстрованих у п'ятницю 31 травня, як і колишній голова центрального банку Абдолнасер Хемматі.

Представник виборчої комісії повідомив журналістам, що для участі у виборах 28 червня зареєструвалося 12 кандидатів. Список буде опублікований 11 червня.

Смерть Раїсі спровокувала перегони між прихильниками жорсткої лінії, які намагаються вплинути на вибір наступного лідера країни.

Після п'ятиденного періоду реєстрації очолювана клерикалами Опікунська рада перевірятиме кандидатів, які балотуються на посаду президента. Помірковані політики звинувачують цей орган, що складається з 12 членів, у дискваліфікації конкурентів кандидатів з жорсткою позицією, які, як очікується, домінуватимуть у перегонах.

На явку під час голосування може вплинути обмежений вибір у бюлетені та зростання невдоволення населення через низку політичних, соціальних та економічних проблем.

У складній іранській системі клерикальних правителів і виборних посадових осіб Хаменеї має вирішальне слово в усіх державних питаннях, таких як ядерна та зовнішня політика. Але обраний президент відповідатиме за подолання економічних труднощів, що поглиблюються.

Колишній головний переговірник Ірану з ядерних питань Саїд Джалілі, який колись чотири роки очолював офіс Хаменеї, став першим “важковаговиком”, який зареєструвався для участі у виборах.

Тимчасовий президент Мохаммад Мохбер теж згадується в іранських ЗМІ як можливий кандидат.

Ще кілька стриманих поміркованих політиків також, ймовірно, візьмуть участь у виборчих перегонах.

Мохаммад Бакер Калібаф — ще один колишній командир Корпусу вартових Ісламської революції, якого називали потенційним кандидатом, був переобраний спікером парламенту, що зменшує ймовірність його участі у виборах президента.

Читайте також: Адміністрація Байдена тисне на союзників, щоб вони не конфліктували з Іраном щодо ядерної програми — WSJ

Чи стануться в політиці Ірану якісь суттєві зміни після загибелі президента Ібрагіма Раїсі та міністра закордонних справ Хусейна Аміра Абдуллахіана? Для українців це питання важливе, оскільки Тегеран є військовим і політичним союзником Росії. Чи припинить Іран постачати Росії “шахеди” після загибелі президента?” — читайте в статті Володимира Кравченка.