У вівторок, 30 серпня, на 92-му році життя у Москві помер перший та останній президент СРСР Міхаіл Горбачов. Він, прийшовши до влади, прискорив руйнівні процеси, які на той час існували в економіці та політиці Радянського Союзу, що фактично призвело до його розвалу. Горбачов працював на зміцнення відносин зі США і Західною Європою та фактично привів до програшу СРСР у Холодній війні.
Після підписання Біловезьких угод в грудні 1991 року Михайло Горбачов склав з себе повноваження глави держави. У жовтні 1990 року його удостоїли Нобелівської премії «на знак визнання його провідної ролі в мирному процесі, який сьогодні характеризує важливу складову частину життя міжнародного товариства».
Як на смерть останнього лідера СРСР відреагували світові політики та відомі особистості
Президент США Джо Байден назвав Міхаіла Горбачова «людиною надзвичайного бачення» та висловив скорботу з приводу його смерті. Детальніше про реакцію президента США – за лінком.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала: «Михайло Горбачов був лідером, яким довіряли й поважали. Він відіграв вирішальну роль у припиненні Холодної війни та падінні залізної завіси. Це відкрило шлях до вільної Європи. Цей спадок ми не забудемо».
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон наголосив: «Мені сумно чути про смерть Горбачова. Я завжди захоплювався мужністю та чесністю, які він продемонстрував, довівши Холодну війну до мирного завершення. У часи агресії Путіна в Україні його невтомна відданість відкриттю радянського суспільства залишається прикладом для всіх нас».
Генеральний Секретар ООН Антоніу Гутерріш зазначив: «Михайло Горбачов був унікальним державним діячем, який змінив хід історії. Світ втратив могутнього світового лідера, відданого багатостороннього лідера та невтомного борця за мир. Я глибоко засмучений його смертю».
Висловився з приводу смерті Горбачова і співголова міжнародної робочої групи із санкцій проти РФ, експосол США в Росії Майкл Макфол. Він написав: «Важко пригадати одну людину, яка змінила хід історії більш позитивно, ніж Михайло Сергійович Горбачов».
Подібну думку висловила відома американська історикиня, письменниця та журналістка Енн Епплбаум. «Мало кому під силу змінити світ так, як це зробив Михайло Горбачов. Навіть якщо він не почав цього робити з бажання», – написала вона.
Президент Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Тіні Кокс написав: «Мої співчуття рідним і близьким Михайла Горбачова. У 1989 році він закликав у своєму зверненні до ПАРЄ будувати спільний європейський дім без роздільних ліній. Ми завдячуємо йому за його роль у припиненні Холодної війни. Говорили, що пан Горбачов, як і всі ми, засмучений новою війною Росії».
Міністерка закордонних справ та претендентка на посаду прем'єр-міністра Великої Британії Ліз Трасс написала: «Михайло Горбачов був видатним державним діячем, який зробив значний внесок у глобальну безпеку та стабільність, співпрацюючи з західними лідерами для припинення холодної війни. Зараз, як ніколи, ця спадщина співпраці та миру має переважати».
«Народи Східної Європи, німці, і, зрештою, російські люди дуже вдячні йому за натхнення, за мужність у висуненні цих ідей свободи, – сказав колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер у коментарі для The Guardian. – Він ще залишиться в історії як людина, яка поклала початок історичним перетворенням на благо людства і російського народу».
Колишній губернатор Каліфорнії, голлівудський актор Арнольд Шварценеггер назвав Горбачова своїм Героєм. «Його назавжди запам'ятають як героя, який демонтував комуністичну систему попри те, що це означало для його власної влади. Тепер він належить історії, і я знаю, що він щасливий возз'єднатися зі своєю дорогою Раїсою та знову прожити одну з найбільших історій кохання всіх часів», – заявив Шварценеггер.
Реакція Кремля
«Путін глибоко співчуває у зв'язку зі смертю Горбачова, вранці надішле телеграму рідним і близьким», – цитує РИА Новости прессекретаря російського диктатора Дмітрія Пєскова.