У слідчому комітеті Російської Федерації почнуть разбирательсвто щодо можливих злочинів, скоєних Фінляндією, на території радянської Карелії в 1941-44 роках, повідомляє Yle з посиланням на сайт зледкома РФ.
Комітет зібрався дослідити розсекречені документи з архівів ФСБ, що стосуються фінських таборів для військовополонених в Карелії, які діяли під час продовження радянсько-фінської війни в 1941-44 роках.
"За фактом геноциду мирного населення Карело-Фінської РСР за расовою ознакою проводиться процесуальна перевірка за ознаками злочину, передбаченого ст. 357 КК РФ", - йдеться в прес-релізі.
У Слідкомі стверджують, що "умови проживання, харчування і трудової повинності мали характер, несумісного з життям, внаслідок чого за період окупації в концентраційних таборах загинули тисячі людей, включаючи неповнолітніх і малолітніх".
Як повідомила газета Ilta-Sanomat, російська сторона минулої осені оприлюднила розсекречені документи по таборах. Тоді директор національного архіву Фінляндії Юссі Нуортева зазначив в інтерв'ю, що Фінляндія здійснювала у Східній Карелії етнічну сегрегацію, але дії фінських військових не можна назвати геноцидом.
Історик Антті Лайні, який спеціалізується на періоді окупації Східної Карелії, каже, що у рішенні РФ почати розслідування нібито "геноциду" "немає нічого дивного чи нового".
"Це дуже давня історія, яка спливає знову і знову через деякий час. Це частина наративу про боротьбу СРСР з фашизмом, в якій Фінляндія була ворогом-фашистом", - каже історик.
Він додає, що такі наративи просуваються в сучасній Росії, як один із способів підтримувати режим Путіна.
"Це частина процесу, пов'язаного із зміцненням влади в контексті останніх змін у Конституцію РФ, зі спробами Путіна залишитися на посаді ще на один термін. В цілому ж це пов'язано з сучасною політичною ситуацією в Росії: прямо зараз там переписується історія ", - сказав Антті Лайні.
Історик додає, що на початку 2000-х років в Росії ще проводилися об'єктивні історичні дослідження, в тому числі у співпраці з фінськими істориками.
"Зараз відправною точкою є те, що Червона армія під час Великої Вітчизняної війни не зробила нічого поганого. У сучасній Росії це непорушне правило", - говорить він.
У Чехії відбувся ряд російських кібератак - постраждали лікарні, Моз і аеропорт. Слідчі досі працюють над аналізом захищених даних, але вже зараз повідомили, що на сліди російського втручання вказують використовувані IP-адреси.
Раніше в Росії компанія Digital Revolution оприлюднила документи, які свідчать про нове замовлення підрозділу ФСБ на розробку програми "Фронтон", яка дозволить здійснювати кібератаки заражених пристроїв.
Це не перше виявлення доказів роботи російських хакерів. Російська мережа, організована групою Necurs, імовірно діючої з Росії, також була знищена завдяки операції підрозділу корпорації Microsoft.