Здається, в повітрі запахло змінами. Цього року на Міжнародному економічному форумі в Санкт-Петербурзі настрій дуже відрізнявся від минулорічного, оскільки в ньому взяли участь голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, італійський прем'єр-міністр Матео Ренці і колишній президент Франції Ніколя Саркозі.
Шум, який лунає з європейських столиць, теж змінив свій тон. Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр і його австрійський колега Себастьян Курц закликають змінити підхід до відносин з Москвою. Про це пише політичний оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор.
Через занепад економіки і провал "розвороту" до Китаю, Володимир Путін точно шукає спосіб, як засудити європейців. А європейці в свою чергу, стривожені референдумом в Британії і міграційною кризою, дедалі більше схиляються до думки, що конфлікт на східному фланзі – це найменше, що їм потрібно зараз. Тож багато політиків починають теревені про повернення до ведення "справ у звичному режимі" з Росією.
"Але є одна проблема. Навіть якщо Брюссель скасує санкції і вирішить добре поводитися з Москвою вже завтра, режим Путіна все одно продовжить докладати зусиль, щоб підірвати Європу. Для Кремля це і означає вести справи у "звичному" режимі", - йдеться в статті.
На думку Вітмора, проблема Путіна не в тому, що робить Європа, а в тому, що вона собою становить. Вона представляє модель врядування, яка кидає прямий виклик авторитарній клептократії Кремля, і при цьому розташована поруч з російськими кордонами. ЄС – це модель інтеграції, заснованої на консенсусі, а не на примусі. І саме тому він притягує до себе сусідів Росії, яких Путін мріє підкорити своїй "сфері впливу".
"До тих пір, доки це правда, а Європа буде лишатися Європою, війна Путіна проти неї триватиме", - вважає оглядач.
Тим часом, ЗМІ повідомляють, що три держави гальмують продовження санкцій ЄС проти Росії. Посли цього тижня ухвалили політичне рішення продовжити санкції проти Росії на наступні півроку. Головування Нідерландів прагне завершити цей процес на цьому тижні в п'ятницю на засіданні Ради ЄС із загальних справ. Але це питання поки не внесене до порядку денного, адже невідомо, чи встигне уряд Франції узгодити це рішення зі своїм парламентом.
Раніше голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер висловив упевненість, що Брюссель продовжить санкції проти РФ ще на півроку, уточнивши, що тиск на Кремль може бути ослаблено у разі прогресу в реалізації Мінських домовленостей.