UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ситуація в Карабаху: за даними Вірменії, регіон покинули 100 тисяч біженців

За даними Вірменії, понад 100 тисяч людей покинули Карабах. Це означає, що майже все населення етнічного вірменського анклаву виїхало після того, як Азербайджан захопив регіон минулого тижня. В Баку заявили що хочуть  реінтегрувати територію та ставитися до її жителів як до рівних, але речник Вірменії сказав, що це просто «брехня». Нижче наведемо переклад матеріалу від BBC

Карабах, визнаний частиною Азербайджану, протягом трьох десятиліть управлявся етнічними вірменами. Гірський регіон на Південному Кавказі підтримує Вірменія, а також її союзник Росія. Щонайменше 200 етнічних вірмен і десятки азербайджанських солдатів були вбиті під час вторгнення азербайджанської армії. Відповідно до угоди про припинення вогню сепаратисти погодилися здати зброю.

Читайте також: Нагірний Карабах формально завершує боротьбу за незалежність: огляд

 
Лідер самопроголошеної Республіки Нагірний Карабах заявив, що вона припинить своє існування в новому році. Назелі Багдасарян, прессекретар прем'єр-міністра Вірменії, заявила, що кількість біженців, які в'їхали в країну за останній тиждень, досягла 100 417 із приблизно 120 000 населення Нагірного Карабаху. Агентство ООН у справах біженців також заявило, що 100 000 людей втекли, багато з тих, хто тікає, «голодні, виснажені та потребують негайної допомоги».

Колишній вірменський сепаратист Артак Бегларян заявив, що «останні групи» жителів Нагірного Карабаху в суботу прямують до Вірменії. «Залишилося щонайбільше кілька сотень людей, більшість з яких чиновники, співробітники МНС, волонтери, деякі особи з особливими потребами», — написав він у соцмережах.

Читайте також: Названо дату та місце зустрічі Алієва та Пашиняна після завершення Карабаської війни

Також міністерство оборони Азербайджану заявило, що снайпер вірменської армії вбив одного з своїх військовослужбовців у Кельбаджарі, а його сили вживали "заходів у відповідь". Вірменія відразу відкинула звинувачення. Кельбаджар знаходиться на північному заході області, на кордоні з Вірменією. Азербайджанські сили повернули цю територію в листопаді 2020 року.

Крім загиблих під час азербайджанської військової операції минулого тижня, щонайменше 170 людей загинули в результаті потужного вибуху на складі палива в Карабасі в понеділок.

Що стало причиною вибуху поблизу головного міста Ханкенді, відомого вірменами як Степанакерт, поки неясно. ООН повідомляє, що цими вихідними направляє місію до Карабаху для оцінки гуманітарної ситуації після того, як Азербайджан заявив, що дозволить такий візит.

осол Вірменії з особливих доручень Едмон Марукян розкритикував терміни візиту, але підкреслив, що важливо, щоб представники ООН на власні очі побачили, чому зазнали етнічні вірмени.

Читайте також: Що відбувається в Карабаху: пів поля складеної зброї і 120 тисяч вірмен без даху над головою

 
«Добре, що вони будуть там, і вони стануть свідками того, що ці люди зазнали етнічних чисток, їх вигнали з батьківщини їх предків,  домівок, де їхні батьки, де жили їхні предки, і ці люди були повністю вигнані з цієї території», – сказав він BBC. .

Але він відкинув запевнення Азербайджану як "брехню".

"Це тотальна пропаганда, чергова азербайджанська фейкова пропаганда. Ніхто не збирається залишатися в Нагірному Карабасі", - сказав він.

Війна за Карабах. Хто прийде замість Росії? Раніше оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA пояснив, як питання Карабаху змінить вплив Москви на регіон.