Сирійські діти-біженці в Туреччині працюють на заводах з виготовлення одягу для британського ритейлера Marks & Spencer, брендів Mango, Zara та інтернет-магазину ASOS.
Журналісти BBC виявили п'ятнадцятирічних сирійських біженців, які працюють більше десяти годин за невелику плату, виготовляючи і гладячи одяг перед відправленням його до Великобританії, повідомляється в розслідуванні BBC Panorama.
Зокрема, деякі з сирійських біженців працювали по 12 годин на день, заробляли менше фунта на годину, а також мали справу з небезпечними для здоров'я хімікатами на фабриці з виготовлення джинсів для брендів Mango і Zara.
Журналісти BBC на заводах також сфотографували етикетки Marks & Spencer.
Один з біженців розповів журналістам програми, що до сирійських працівників дуже погано ставилися на фабриці. "Якщо щось траплялося з сирійцем, роботодавці просто викидали його, як шматок тканини", - розповів співробітник однієї з фабрик.
"Ми не виявили ніяких доказів того, що сирійці працюють на фабриках з виготовлення нашого одягу", - сказав представник компанії M&S. У компанії відзначили, що дуже засмучені тим, що виявили журналісти, зазначивши, що такі умови є надзвичайно серйозними і неприйнятними для бренду.
В компанії Marks&Spencer відзначили, що працювали спільно з турецьким постачальником над пропозицією забезпечити постійною легальною роботою сирійських працівників на фабриці. "Ми не потерпимо таких порушень цих принципів, і ми будемо робити все можливе, щоб гарантувати, що це не повториться", - підкреслили в M&S.
"Компанія Mango абсолютно не згодна з подібними висновками, які показані у програмі Panorama", - сказав прес-секретар компанії.
Але в Mango заявили, що доручили провести терміновий аудит відповідних фабрик компанії після повідомлення ВВС, і не виявили використання праці дітей-біженців з Сирії.
"Це тема, яку ми прийняли надзвичайно серйозно. Але для нас було б неправильним прокоментувати репортаж, який ми навіть не бачили", - заявили в компанії ASOS.
Нагадаємо, 18 березня ЄС та Туреччина прийшли до угоди по біженцям. З 20 березня, всіх нелегальних мігрантів, які прибудуть в Грецію, почнуть висилати назад через Егейське море на турецьку територію.
Як заявляв голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, підписаний документ між ЄС і Туреччиною, "відповідає усім європейським і міжнародним нормам у цій галузі".