UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сирійська проблема розколола "велику вісімку": Путіну на саміті G8 загрожує ізоляція

Переговори Путіна з Бараком Обамою на полях саміту G8 не дали потрібного Заходу результату - ситуація в Сирії залишилася єдиним питанням, в якому вони не змогли досягти одностайності. Журналісти назвали цю зустріч "крижаною".

Володимир Путін ризикує опинитися в цій ізоляції на саміті "великої вісімки" у Лох-Ерне (Північна Ірландія): інші семеро учасників готові виступити єдиним фронтом у проблемі Сирії і спробують чинити тиск на російського лідера. У разі невдачі спільну заяву форуму з цієї теми може бути прийнято без нього, як запропонував британський прем'єр Девід Кемерон.

Переговори Путіна з американським колегою Бараком Обамою на полях саміту теж не дали потрібного Заходу результату - сторони домовилися щодо багатьох важливих питань, але ситуація в Сирії залишилася єдиним, в якому вони не змогли досягти одностайності. Журналісти Reuters назвали цю зустріч "крижаною", як і газета The Los Angeles Times. А репортери Bloomberg зазначили, що такий розкол на глобальних самітах, що тим більше визнається публічно - рідкісне явище.

Після зустрічі з Обамою Путін визнав, що варіанти вирішення сирійської проблеми поки відсутні. "Ми домовилися підштовхнути сторони сирійського конфлікту сісти за стіл переговорів на міжнародній конференції в Женеві, - розповів Путін. - У чомусь наші позиції ще не збігаються, але ми об'єднані прагненням запобігти насильству, вирішувати проблему мирними засобами".

Повертаючись до прес-конференції Путіна і Обами в Північній Ірландії, журналістка The Los Angeles Times повідомляє: "Обидва майже весь час дивилися прямо перед собою, не посміхаючись", "Путін іноді дивився в підлогу".

Французький президент Франсуа Олланд, правда, особливих ілюзій не плекає. Перед своєю зустріччю з Путіним він сказав: "Навряд чи рішення будуть знайдені тут, на саміті". Він знову розкритикував Росію за постачання зброї Дамаску. "Як ми можемо допускати, що Росія продовжує постачати зброю режиму Башара Асада, тоді як у опозиції її так мало і її вбивають", - процитувало його агентство France Presse. Він також зазначив, що Росія не може не помічати гуманітарну ситуацію в Сирії або припускати, що Асад залишиться при владі.

The Washington Times пише, що прем'єр-міністр Канади Стівен Харпер різко висловився про Росію: "Путін і його уряд підтримують бандитів з режиму Асада, виходячи з власних резонів, які я не вважаю законними". Як зазначає видання, Харпер махнув рукою на Росію, назвавши саміт "G7 плюс 1".

Оглядач BBC теж висловлює скептицизм: навряд чи від саміту взагалі варто очікувати якогось прогресу щодо Сирії. При цьому, поза всяких сумнівів, всі вісім лідерів спробують зробити вигляд, що питання вирішене, пише вона.

Держсекретар США Джон Керрі нещодавно зауважив, що політичне врегулювання громадянської війни "навряд чи можливе". Події на військовому фронті випереджають повільну дипломатію, і в умовах, коли баланс сил змінюється на користь режиму Башара Асада, США з союзниками все більше концентруються на тому, щоб допомогти опозиції уникнути поразки.

Якщо ж говорити про розбіжності між Росією і "сімкою", то Путіну ізоляція вкрай невигідна, продовжує британська журналістка. По-перше, Росія в цьому році приймає саміт "великої двадцятки" (у вересні у Санкт-Петербурзі), а в наступному головує у "великій вісімці". Для того, щоб успішно провести майбутні зустрічі на своїй території, Путіну необхідно єдність серед членів G8. !zn

Читайте також:

США відмовили Башару Асаду в можливості залишитися при влади

Медведєв спростував можливість нової "холодної війни" між Росією і США

Росія запропонувала виставити своїх миротворців на кордоні Ізраїлю і Сирії