Синод Російської православної церкви (РПЦ) у четвер, 17 жовтня, зібрався на позачергове засідання у резиденції патріарха Кирила, щоб обговорити міжнародне визнання Православної церкви України.
Після визнання автокефалії ПЦУ Елладської (Грецької) православною церквою на соборі 12 жовтня, у РПЦ пообіцяли зібрати синод, щоб оцінити подальші міжцерковні стосунки Москви і Афін.
Відкриваючи засідання синоду РПЦ, патріарх Кирило заявив, що воно присвячене питанням загальноправославного порядку денного, пов'язаних "із ситуацією навколо України і Української православної церкви".
"Зважаючи на відомі дії Константинопольського Патріархату і можливі подальші дії, як Константинопольського Патріархату, так і інших Церков, пов'язаних із визнанням розкольницького угрупування на Україні, ця тема зачіпає саму суть міжцерковних відносин, і її негативний розвиток може порушити всеправославну єдність", - цитує його прес-служба РПЦ.
У зв'язку з цим Кирило закликав присутніх прийняти рішення щодо цих питань.
Минулого тижня позачерговий Собор ієрархів Елладської (Грецької) православної церкви визнав автокефалію Православної церкви України. Грецька церква стала першою православною церквою, яка визнала ПЦУ, прийняте рішення може вплинути на ситуацію з визнанням української автокефальної церкви іншими країнами.
6 січня Україна отримала томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні. Церемонія передачі посоху й томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності. 9 січня усі члени Синоду Вселенського патріархату підписали документ, чим технічно завершили його оформлення.
15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви. Ним став 39-річний митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній.
Докладніше про перемоги і поразки першого року відновлення незалежності української церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Така різна єдність" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".