UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сі Цзіньпін прагне виставити Китай вартовим світового порядку – Financial Times

Сі Цзіньпін, президент Китаю, прагне показати свою країну в ролі охоронця світового порядку, так як він пообіцяв виділити $ 2 млрд на глобальну боротьбу проти коронавірусу, закликав зробити вакцину доступною для всіх і зберегти міжнародні ланцюжки поставок.

Виступаючи на щорічній зустрічі Всесвітньої організації охорони здоров'я, Сі Цзіньпін закликав до міжнародного співробітництва для вирішення "самої серйозної глобальної проблеми суспільної охорони здоров'я з часу закінчення другої світової війни", пише Financial Times.

Він також сказав, що Китай, який звинувачують у приховуванні інформації про спалах в Ухані, підтримає "всеосяжний огляд глобального реагування на епідемію.

Зауваження, зроблені на початку онлайнової наради ВООЗ, були рівносильні спробам перебрати на себе від США все більш запекле змагання за генезис і боротьбу з пандемією. Президент Дональд Трамп не повинен був виступати на цьому заході, і США припинили фінансування ВООЗ.

Але повідомлення Сі Цзіньпіна було підредаговано лише через декілька годин, коли Пекін ввів штрафні мита на імпорт австралійського ячменю на тлі зростаючої напруженості з-за вимог Канберри про розслідування походження вірусу.

У понеділок Трамп не згадав конкретно про пропозицію Китаю, але він повторив свою критику на адресу ВООЗ, заявивши, що це "маріонетка Китаю".

Джон Улліот, прес-секретар Ради національної безпеки Білого дому, заявив, що США "вітають інші високоякісні і прозорі вклади" в боротьбу з пандемією, але назвав пропозицію Китаю спробою уникнути звинувачень.

Улліот сказав, що на Китаї лежить особлива відповідальність платити більше", тому що він був джерелом спалаху.

"Зобов'язання Комуністичної партії Китаю у розмірі 2 млрд дол США - знак, який відволікає від закликів зростаючого числа країн, які вимагають відповідальності за нездатність китайського уряду виконати свої зобов'язання за міжнародними медико-санітарними правилами, щоб сказати правду і попередити світ про те, що повинно було статися", - сказав він.

Сі Цзіньпін закликав до відновлення промислової активності в усьому світі, а також підтримав ідею призупинення обслуговування боргу для самих бідних країн" в рамках ініціативи, яка буде здійснюватися з іншими країнами G20.

"Глобальні промислові ланцюжка і ланцюжки поставок повинні бути стабільними, якщо ми хочемо відновити зростання світової економіки", - сказав він.

Сі Цзіньпін пообіцяв, що будь-яка вакцина, розроблена в Китаї, стане "глобальним суспільним благом", що стало відповіддю на побоювання, що багаті та сильні країни, включаючи США, можуть поглинути всі запаси вакцини за рахунок бідних партнерів.

"Це буде внеском Китаю у забезпечення доступу до вакцини в країнах", - сказав Сі.

Сі наполягає на тому, що його країна діяла відкрито у своєму підході до пандемії, незважаючи на широко підняті питання про те, як Китай справлявся з першим спалахом коронавірусу і висвітлював це. Сі Цзіньпін висловився в підтримку "всеосяжної глобальної відповіді на COVID-19 після того, як він її взято під контроль".

"Ця робота повинна ґрунтуватися на науці та професіоналізм під керівництвом ВООЗ і проводитися об'єктивно і неупереджено", - сказав він.

Бонні Глейзер, експерт з Китаю в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, сказала, що мова Сі Цзіньпіна повторила тон, яким він говорив в Давосі в 2017 році, коли він захищав глобалізацію за кілька днів до інавгурації Трампа.

"У той час існувала думка, що Китай стане поборником глобалізації та виступить захисником багатостороннього порядку", - сказала вона. "Я пам'ятаю, як багато людей в Європі в той час думали, що Сі Цзіньпін був новим лідером у світі. Сподіваюся, сьогодні люди стали більш реалістичними і тверезими".

Глейзер сказала, що Сі Цзіньпін намагається відбити критику, особливо коли антикитайські настрої у Вашингтоні досягають нових максимумів і, як очікується, продовжать рости напередодні президентських виборів в листопаді.

"Я не думаю, що ми повинні очікувати, що Китай стане великим лідером багатостороннього порядку", - сказала вона. "Сі Цзіньпін обороняється. Він хоче перешкодити світу засудити Китай і..., стягнути відшкодування".

Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейсус оголосив про перегляд міжнародної реакції на пандемію без вказівки термінів, подробиць або назв будь-яких країн.

"Я почну незалежну оцінку в самий відповідний момент", яка буде присвячена "отриманому досвіду і урокам", сказав він у понеділок.

Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш підкреслив міжнародний хаос, що виразився в різкому нападі на "зарозумілість" міжнародного реагування на пандемію.

"Ми чули багато висловлювань про солідарність, але ми не бачили великої єдності в нашому відповіді на COVID-19", - сказав пан Гутерріш.

В одному зі своїх доповідей Комітет ВООЗ по нагляду відповів на "зростаючу політизацію заходів реагування на пандемію", яка, за словами комітету, є "матеріальним перешкодою для перемоги над вірусом". Комітет виніс ряд рекомендацій, включаючи незалежну оцінку, і засудив загрози, які, за його словами, були спрямовані проти співробітників ВООЗ після публічної критики організації.

Читайте також: ВООЗ завжди була маріонеткою Китаю — Трамп

Раніше повідомлялося, що Трамп поставив ВООЗ ультиматум і пригрозив залишити організацію. Президент США Дональд Трамп зажадав від Всесвітньої організації охорони здоров'я довести незалежність від Китаю.

Також, Сі Цзіньпін запевняє, що Китай вчасно повідомив світові про ситуацію з COVID-19. Китай протягом двох років направить два мільярди доларів на боротьбу з COVID-19.