UA / RU
Підтримати ZN.ua

Швидке переміщення техніки Європою має вирішальне значення для стримування Росії — The Economist

Покращення військової мобільності в Європі стало головним пріоритетом як для НАТО, так і Європейського Союзу.

Найбільші навчання НАТО з часів холодної війни Steadfast Defender 24 розпочалися 24 січня і триватимуть до кінця травня. У них беруть участь близько 90 тисяч військовослужбовців зі збройних сил 31 країни-члена НАТО, а також Швеції, яка нещодавно приєдналась до альянсу, і вони мають на меті показати, як НАТО може швидко розгорнути сили з Північної Америки й всієї Європи для відбиття нападу "майже рівного супротивника" — тобто, Росії.

З часу минулорічного саміту у Вільнюсі Альянс працює над тим, щоб 300 тисяч військовослужбовців перебували у стані підвищеної готовності, а також над створенням силових структур для відбиття нападу, звідки б він не походив. Крім того, що НАТО має набагато більше членів, ніж за часів холодної війни, воно також має набагато довший кордон, який потрібно захищати. Ключовим висновком навчань буде те, що ще потрібно зробити для забезпечення безперешкодного пересування значно більших сил через національні кордони в разі справжньої кризи або передкризового стану, зазначає The Economist.

Читайте також: НАТО потрібен стриманий, неідеологічний лідер. Прем'єр-міністр Нідерландів буде ідеальним кандидатом — FT

З часів холодної війни пересування військ по Європі заплуталось в павутині національних правил і митних вимог, в той час, як необхідна фізична інфраструктура, така як надійні залізничні системи й мости, достатньо міцні, щоб витримати вагу танкових транспортерів, була знехтувана.

Покращення військової мобільності в Європі шляхом подолання цих перешкод нібито стало головним пріоритетом як для НАТО, так і для Європейського союзу після анексії Криму Росією у 2014 році. Чотири роки потому питання військової мобільності було додано до "Спільної декларації", яку ЄС і НАТО вперше оприлюднили у 2016 році, про те, як ці дві організації можуть взаємодоповнювати одна одну. ЄС розробив план дій щодо військової мобільності, який отримав назву "Військовий Шенген", а для його реалізації було створено проєкт під керівництвом Нідерландів — PESCO (Постійна структурована співпраця).

Читайте також: Що члени НАТО мають зробити для підготовки до російської агресії? — Politico

Поки що PESCO розчаровує. Бен Ходжес, який до 2017 року командував американськими військами в Європі, а зараз консультує НАТО з питань логістики, каже, що PESCO розвалений "тому що вони забрали гроші". Європейська комісія запропонувала 6,5 мільярда євро на фінансування 95 проєктів з підтримки військової мобільності в рамках бюджету ЄС на 2021-2027 роки. Однак після переговорів з країнами-членами ця сума була скорочена до 1,69 мільярда євро.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році ЄС додав ще більшої терміновості, оголосивши про новий план, що охоплює чотири основні напрямки: так звані "мультимодальні коридори"; регуляторна реформа; стійкість і готовність (особливо зосереджені на загрозах безпеці транспортних систем); і "цілеспрямоване партнерство", що, по суті, означає тісну співпрацю між ЄС і НАТО, з цією метою Америка, Канада, Норвегія і Великобританія приєдналися до PESCO. У січні ЄС оголосив, що 1,69 мільярда євро було витрачено, і зараз він виділяє ще 807 мільйонів євро на 38 додаткових проєктів, спрямованих на поліпшення транспортування військ і техніки.

Читайте також: НАТО стає все більш безрозсудним щодо України — The Guardian

З того часу Нідерланди разом з Німеччиною і Польщею оголосили про новий план розвитку військового коридору для перекидання військ з європейських портів Північного моря на східний фланг НАТО. Він буде спрямований на усунення транспортних перешкод, таких як низькі або слабкі мости (танки важать набагато більше, ніж раніше) і бюрократія, яка вимагає дозволів на переміщення боєприпасів через кордони. Він також надаватиме пріоритет військовим залізничним потребам перед цивільними перевезеннями, коли це буде необхідно.

"Україна продемонструвала, наскільки важливими є потяги для доставки танків, інших бойових машин і боєприпасів на лінію фронту", — пише видання.

Читайте також: НАТО відпрацьовує оборону скандинавських країн — The Times

Занепокоєння НАТО також викликає дефіцит військової техніки й недостатня "підтримка країни, що приймає" для прибулих військ. Посилаючись на досвід українських військ, високопосадовець НАТО каже, що західним країнам також потрібно набагато більше протиповітряної й протиракетної оборони.