UA / RU
Підтримати ZN.ua

Штучне минуле приваблює росіян, оскільки СРСР знищив реальне – Economist

У Росії є будинок-музей людини, якої ніколи не існувало.

Увійшовши в елегантний двоповерховий будинок в стилі модерн в сибірському місті Томськ, підніміться по дерев'яних сходах і увійдіть до світу професора університету початку 20-го століття. Відвідувачів цього приватного музею запрошують переглянути старі сімейні альбоми, сісти за стіл професора і понюхати парфуми, виготовлені для 300-річчя імператорської династії Романових у 1913 році (після революції перейменований в "Червону Москву"), пише журнал The Economist.

У музеї ви можете надіти пенсне і прочитати настінний календар професора 1909 року. Чашка чаю зі старовинного фарфорового сервізу і шнапс, що справді зігріває, налитий уважним гідом в кінці туру, завершать занурення в незайманий більшовиками, другою світовою або розпадом СРСР світ професора.

Але є одне "але". Професора ніколи не існувало. І професора, і його квартиру створив близько року тому бізнесмен з Новосибірська, який купив квартиру в старому дерев'яному будинку для свого сина і розставив у ній предмети, які збирав понад 20 років.

В країнах, де старі будинки та об'єкти часто залишаються в одній родині, такий проєкт може здатися фальшивим. Але в Росії, де сімейні історії розірвали на шматки результаті штучних катастроф 20-го століття, минуле є фіксацією.

"Ми намагаємося зберегти минуле, яке може зникнути в будь-який момент", - сказала кураторка музею Катерина Кірсанова.

Через Томськ не йде Транссибірська магістраль. Модернізація 20-го століття пощадила архітектуру міста. Але місто постраждало у перші роки 21-го століття, коли бізнесмени підпалили кілька охоронюваних будівель (іноді з жителями всередині), щоб захопити землю в історичному центрі.

Будинок професора також пошкодили, а в пожежі загинув студент. Трансформація будинку на музей – це не стільки данина безперервності історії, скільки свідчення її постійне руйнування.