Новий штам коронавірусу, який нещодавно отримав назву «Омікрон», відрізняється від інших мутацій незвичайними симптомами, розповіла The Telegraph лікарка Анжелік Кутзе з Преторії (ПАР).
За словами лікарки, її колеги почали говорити про нову мутацію вірусу, коли до лікарень почали надходити хворі із високою температурою та сильною втомою, у деяких також фіксувався прискорений пульс. Водночас у пацієнтів не було характерних для ковіду втрати смаку та нюху.
«Їхні симптоми відрізнялися від симптомів тих, кого я лікувала раніше, і вони були слабшими», - зазначає очільниця Медичної асоціації ПАР.
Після того, як 18 листопада четверо пацієнтів, які скаржилися на повне виснаження, отримали позитивні тести на COVID-19, Кутзе повідомила посадовців.
За словами лікарки, загалом позитивний тест на ковід отримали близько 20 її пацієнтів, в яких було виявлено нові симптоми. Це переважно молоді і здорові люди різних національностей, дорослі чоловіки, які «виглядали такими втомленими».
Також лікарка згадує, що в однієї з її пацієнток, шестирічної дитини, спостерігалися висока температура та сильно прискорений пульс. За два дні лікування дитині покращало.
На думку науковців, саме мутація «Омікрон» стала причиною сплеску захворюваності у провінції Гуатенг. Кількість нових випадків зросла з 500 минулого тижня до 4 000 поточного.
Тим часом італійським науковцям вдалося сфотографувати спайк-білок мутованого вірусу. Знімок зробили у лікарні Bambino Gesu у Римі, пише Corriere della Sera.
Порівняно з «Дельтою», «Омікрон» має набагато більше мутацій, локалізованих в області, яка відповідає за взаємодію з клітинами людини. В нової мутації більше червоних і помаранчевих ділянок – це ті частини вірусу, яким властива висока мінливість. Жовтим кольором позначені ділянки із середньою мінливістю, зеленим і блакитним – із низькою. Сірі ділянки не схильні до мутації.
«Це не обов’язково означає, що мутації є небезпечнішими, просто вірус пристосувався до людського виду, створивши інший варіант. Подальші дослідження покажуть, чи є ця мутація нейтральною, менш небезпечною чи більш небезпечною», - наголошують дослідники.