UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шпигунська повітряна куля Китаю над США розвіяла надії на «дипломатичну відлигу» між країнами — Reuters

Реакція США матиме довготривалі наслідки для зусиль зі стабілізації відносин з Китаєм, які і без того близькі до «історичного мінімуму».

Політичний скандал навколо китайської шпигунської повітряної кулі, яка була зафіксована над Сполученими Штатами, не лише призвів до скасування запланованого візиту до Пекіна високопоставленого американського дипломата, але й загрожує зірвати спроби обох країн налагодити відносини, що стають дедалі більш напруженими. Про це пише Reuters.

Реакція Сполучених Штатів на цю ситуацію матиме довготривалі наслідки для зусиль зі стабілізації відносин, які і без того близькі до «історичного мінімуму».

Деякі американські законодавці вимагають від президента Джо Байдена притягнути Китай до відповідальності за те, що вже назвали неприйнятним порушенням суверенітету США. Державний секретар Ентоні Блінкен, який відклав поїздку в Китай, заявив, що готовий відвідати Пекін, «коли дозволять умови», але на думку політичних аналітиків, адміністрації буде важко швидко організувати поїздку, якщо Китай не зробить серйозних жестів доброї волі.

Головний американський дипломат в Азії за часів президента Барака Обами Деніел Рассел сказав, що виправдання Китаю про те, що зонд був метеорологічною кулею, не допомогло.

«Цей інцидент зіпсував атмосферу і зробив позиції жорсткішими, немає жодних гарантій, що обидві сторони зможуть успішно відновити імпульс, започаткований на Балі», - сказав Рассел, маючи на увазі зустріч Байдена і китайського лідера Сі Цзіньпіна в Індонезії, на якій вони домовилися про посилення комунікації.

Зв'язки між двома країнами погіршилися за останні кілька років і досягли найгіршого за останні десятиліття рівня в серпні минулого року, коли тодішній спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі відвідала Тайвань, що спонукало Пекін провести військові навчання поблизу острова.

Відтоді адміністрація Байдена заявляла, що сподівається побудувати основу для відносин і гарантувати, що суперництво не переросте в конфлікт.

Але республіканці, які контролюють Палату представників, вже працюють над тим, як розслідувати потенційні загрози з боку головного геополітичного суперника Сполучених Штатів, і розкритикували Байдена через повітряну кулю, зацікавившись тим, як вона була допущена в повітряний простір США.

Заклики збити повітряну кулю

Республіканець, голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол закликав з'ясувати, чому США не збили повітряну кулю, звинувативши президента в тому, що він дозволив їй становити «пряму і постійну загрозу національній безпеці».

Китай часто скаржився на спостереження за своєю армією з боку американських кораблів і літаків, хоча такі операції в останні роки проводилися із загальновизнаних міжнародних вод і повітряного простору.

Настрої в Китаї з приводу повітряної кулі також були похмурими. Уряд висловив жаль, що «дирижабль», який використовувався для цивільних метеорологічних та інших наукових цілей, збився з курсу. Деякі китайські місцеві коментатори, однак, жорстко оцінили реакцію США.

«Якщо Блінкен скасує свою поїздку до Пекіна через повітряну кулю, я вважатиму, що він використовує це як привід для того, щоб зробити те, що він і так хотів зробити - не відвідувати Китай», - сказав аналітик Чжу Фенг з Нанкінського університету, виступаючи перед тим, як Державний департамент оголосив про скасування поїздки.

На думку деяких аналітиків, якби Блінкен здійснив візит, це, ймовірно, піддало б адміністрацію США ще більш жорсткій критиці за те, що її підхід до Китаю є слабким.

Втрачені можливості

Очікування від поїздки Блінкена були невисокими, але він мав намір поіменно назвати справи американських громадян, яких, на думку США, несправедливо утримують у Китаї. Будь-який прогрес дав би імпульс, який міг би перерости в інші дискусії.

Колишній заступник старшого директора Ради національної безпеки Білого дому з питань Азії Іван Канапаті сказав, що очікує на низку слухань у Конгресі щодо Китаю, які ускладнять для Блінкена виправдання поїздки до Пекіна, якщо він не зможе домогтися звільнення затриманих американців або не повернеться з іншим «важливим призом».

Китай також прагне стабільних відносин із США, щоб зосередитися на своїй економіці, яка постраждала від політики нульового рівня захворюваності на COVID-19, від якої країна вже відмовилася.

Візит Блінкена, який став би першим візитом держсекретаря США до Китаю з 2018 року, розглядався здебільшого як спроба розробити шляхи подолання майбутніх криз. З огляду на потенційний візит на Тайвань нового спікера Палати представників Кевіна Маккарті, який, ймовірно, відбудеться цього року, наступна криза може бути вже близько.

«Загалом, я думаю, що адміністрація Байдена хотіла б перенести зустріч, оскільки на порядку денному багато питань і є реальний шанс для відлиги. Але інцидент з повітряною кулею, ймовірно, означає, що відлига відкладається на невизначений термін», - сказав аналітик RAND Corporation Дерек Гроссман.

Однак експерт з політики Китаю в Інституті Брукінгса Райан Хасс зазначив, що китайська операція з аеростатом принаймні дала США і Китаю шанс виробити правила ведення дій в космосі і на великих висотах, де військові двох країн будуть вступати у все більш тісний контакт.

«Ми не повинні змарнувати цю можливість суттєво зменшити ризик, а також запобігти майбутнім порушенням повітряного простору США шпигунськими аеростатами Китаю», - зазначає Хасс.

Читайте також: Блінкен відтермінує свій візит до КНР через інцидент з китайською повітряною кулею

Раніше повідомлялося, що Пентагон стежив за китайським висотним аеростатом спостереження, який днями помітили над континентальною частиною Сполучених Штатів. Пентагон відстежував повітряну кулю протягом кількох днів, коли вона пролітала над північчю США. Американські військові вирішили не збивати повітряну кулю.

Міністерство закордонних справ Китаю стверджує, що це цивільна повітряна куля, яка використовується для метеорологічних цілей.

Пізніше у США заявили, що ще одна китайська повітряна куля-шпигун пролетіла над Латинською Америкою. Про це повідомив речник Пентагону Патрік Райдер. Він не уточнив, де саме перебувала куля, але додав, що вона не прямувала до Сполучених Штатів.