UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шотландські націоналісти залишають ідею про незалежність на потім - The Economist

На конференції в Глазго прийняли рішення не ризикувати фінансовою стабільністю на найближчі роки та продовжити пошуки інших варіантів розвитку відносин з Великобританією.

Прем'єр-міністр Шотландії Нікола Стерджен і голова шотландської національної партії (ШНП) підтримала ідею другого референдуму щодо тих умов Brexit, які можуть утримати Британію в ЄС. Айян Блэкфорд, представник партії у Вестмінстері пообіцяв максимально ускладнити діяльність Парламенту у разі, якщо Консервативне уряд проігнорує заклик Шотландії до м'якого варіанту Brexit. Стерджен, в свою чергу, пішла далі і зажадала, щоб будь статус Північної Ірландії, прийнятий після Brexit, автоматично поширювався також і на Шотландію, пише The Economist.

Проте, коли справа дійшла до питання відокремлення від Сполученого Королівства, такі хитрощі не застосовувалися. Стерджен заявила, що замість втечі воліє грати надовго. За її словами, пристрасть-це добре, однак до неї треба додати "прагматизм, наполегливість і терпіння, щоб переконати критиків".

На сьогоднішній день, Brexit – це відмінний привід для виконання такого завдання. Переважна більшість шотландців - 62% - проголосували за те, щоб залишитися в ЄС, але Шотландія все одно має з нього вийти через результати голосування в Англії. Ще один референдум про Brexit тільки доведе це. Згідно з опитуваннями, якщо Brexit не спрацює, шотландці з невеликою перевагою проголосують за незалежність. Деякі партійці ШНП вимагають проведення другого референдуму найближчим часом.
"Ми не можемо зараз дати слабину, не можемо бути немов якобіти в Дербі!", заявив парламентарій від Гебридських островів, Агнус Макніл, посилаючись на пригнічене повстання 18-го століття.

Проте верхівка партії не ведеться на такі розмови. Незначну перевагу в опитуваннях не дозволяє ризикувати проведенням ще одного голосування, який може стати останнім на довгі роки. Одним з головних прорахунків Стерджен на посаді прем'єр-міністра було передчасне прагнення до повторного голосування за незалежність на тлі референдуму Brexit. "Існує безліч пам'ятних і героїчних поразок Шотландії", заявив установчий міністр ШНП, ми більше не хочемо йти таким шляхом".

Brexit може допомогти шотландцям більш охоче прийняти ідею про незалежність. Однак через нього ж процес незалежності буде протікати складніше. ШНП хоче, щоб Шотландія залишилася в єдиний ринок товарів ЄС. Однак це ускладнить торгівлю з Англією, яка є найбільшим ринком. Англія в свою чергу має намір відірватися як від Європи, так й від Шотландії. Затягування Шотландії в будь угоду розроблену для Північної Ірландії є вірою у повітряні замки. Ірландський план Б розроблений з метою зберегти крихкий мирний процес, але не створення конкурентоспроможнього фінансового сектору Единбурга.

В результаті, шлях до незалежності виглядає дуже тернистим. Якщо прихильників незалежності не стане істотно більше найближчим часом, ще один референдум протягом наступних чотирьох років малоймовірний. У будь-якому випадку, у ШНП є й інші турботи. На наступних виборах до парламенту Шотландії, які призначені на 2021 рік, виповниться 14 років з часу, коли партія увійшла до влади. ЇЇ досягнення досить посередні. Якщо ідея про незалежність втратить більшість, ШНП не зможе взагалі провести референдум.

Раніше, Парламент Шотландії відмовився підтримати законопроект про Brexit. Рішення шотландського парламенту не має безпосередніх наслідків і є скоріше символічним, оскільки у шотландського парламенту немає права вето.

Раніше прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей виключила можливість другого референдуму про вихід країни із Європейського союзу.

Також голова Ради Європи Дональд Туск надіслав лідерам країн-членів Європейського союзу стратегію відносин з Великобританією після Brexit.