Виступаючи на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, канцлер Німеччини Олаф Шольц порівняв вторгнення Росії в Україну з початком Першої світової війни.
«Я виріс в Гамбурзі. І коли така людина як я, приїжджає в Давос, її думки обов’язково звертаються до Томаса Манна і його роману «Чарівна гора». Саме про цей твір я думав дорогою сюди. І ця паралель тим більше доцільна, тому що в книзі візит Ганса Касторпа - людини з Гамбургу - в Давос закінчується тим, що Томас Манн порівняв з громом. Це був початок Першої світової війни. Шановні пані та панове, ми також стали свідками такого «грому». Він прогримів 24 лютого 2022 року, коли почалося вторгнення Росії в Україну», - сказав Шольц.
Він наголосив, що це був початок «не якогось невеликого конфлікту в Європі». Адже велика ядерна Росія поводиться так, ніби має право змінювати кордони.
«Владімір Путін хоче повернутися до світового порядку, в якому сильні диктують правила, де свобода суверенітету і самовизначення доступні не всім. Ми повертаємося в часи, коли війна була звичайним інструментом політики, коли на нашому континенті і в усьому світі не було стабільного світового порядку», - пояснив німецький канцлер, додавши, що весь світ опинився на роздоріжжі.
За словами Шольца, Путін поставив під загрозу цілу систему міжнародної співпраці, яку збудували після двох руйнівних світових війн. Систему, яка забороняє застосування грубої сили як інструменту політики. Цей принцип впродовж багатьох десятиліть гарантував Європі свободу, безпеку і процвітання.
«Наша мета абсолютно чітка - ми не можемо дозволити Путіну перемогти у війні. Я переконаний, він у ній не переможе. І вже зараз ми бачимо, що він не зміг досягти жодної зі своїх стратегічних цілей. Захоплення Росією всієї України зараз здається менш вірогідним, ніж на початку війни. В першу чергу, цьому потрібно завдячувати українській армії і українському населенню», - сказав Шольц.
Також канцлер Німеччини пояснив, за яких умов Росія почне справжні переговори про мир з Україною.