Населення стрімко зменшується у охоплених війною країнах, як Сирія, чи навіть в деяких розвинених, такий як Японія. Але різкого падіння кількості населення аж у цілого регіону не спостерігалося з 1950-х років ніде, окрім Південної і 3 впродовж останніх 25 років.
Про це повідомляє Financial Times з посиланням на дані ООН. Згідно з ними, станом на 2015 рік в Східній Європі було зафіксовано 292 мільйони мешканців. Це на 18 мільйонів менше, ніж на початку 90-х років. Таким чином, втрати перевищили населення невеликої європейської країни на кшталт Нідерландів.
Видання зауважує, що цей процес почався після розпаду СРСР і посилювався до 2000-х років, коли нарешті він сповільнився. Еміграція стала однією з причин скорочення. Східні європейці виїжджали до Західної Європи, натхненні можливістю заробити більше і жити краще. Приміром, поляки, латвійці і литовці найчастіше їхали у Великобританію і Ірландію. Естонці – в Фінляндію, румуни – в Італію і Іспанію. Останнім часом популярним напрямком імміграції також стала Норвегія.
Але це стало можливим не лише завдяки розширенню Євросоюзу на схід. Люди з країн, які досі не входять до об'єднання, також страждають від відтоку населення. Румунія до 2005 року втратила 9% свого населення. Лише в 1990 році країну залишили 100 тисяч громадян. Причина їхнього від'їзду, здебільшого, криється в бажанні краще заробляти. До 2007 року, коли Румунія приєдналася до ЄС, більшість охочих емігрувати вже поїхали з країни.
Друга причина скорочення населення – це зменшення народжуваності. В кінці 80-х років в середньому в Східній Європі жінки народжували по 2,1 дітей. Через 10 років цей показник впав до 1,2. Економічна і політична невизначеність в пострадянську еру сильно вплинула на народжуваність в сукупності з відсутністю адекватної системи соціального забезпечення.
Нагадаємо, що населення України за 2015 рік скоротилося на 169 тисяч осіб. Держстат публікує ці дані без урахування тимчасово окупованої території Автономної республіки Крим. Як писало DT.UA до 2045-2050 роках Україна увійде в десятку країн з найбільш низьким співвідношенням населення працездатного та пенсійного віку (2,03). В Україні вже зараз кількість пенсіонерів (12,3 млн) перевищує чисельність зайнятих у формальному секторі економіки населення (12,1 млн).