UA / RU
Підтримати ZN.ua

Східна Європа обережно радіє рішенню США посилити військову присутність – NYT

Політики говорять про стримування агресивної Росії, а експерти – про те, що Москва відреагує "істерично".

Адміністрація президента Барака Обами вирішила збільшити в чотири рази військові витрати США в Центральній і Східній Європі, щоб посилити свою військову присутність в регіоні у відповідь на російську агресію проти України.

Східні європейці пз радістю привітали це рішення, але звучать і обережні застереження щодо можливої реакції Росії. Про це пише сьогодні New York Times.

"Вочевидь ЄС більше не може адекватно реагувати на демонстрацію сили з боку Росії. Тож заспокоює той факт, що хоча б США нарешті активізувалися", - переконаний професор Інституту міжнародних відносин Варшавського університету Роман Кузняр.

У свою чергу, рішення Білого дому привітали кілька європейських урядів. Зокрема, міністерство оборони Чехії у офіційній заяві наголосило, що високо оцінює рішення президента Барака Обами збільшити американську військову присутність в "прифронтових країнах НАТО".

"Стримування – це те, чого ми прагнемо. І рішення влади США заздалегідь розмістити військову техніку в Центральній і Східній Європі стане чітким сигналом про рішучість і цілеспрямованість", - заявив міністр оборони Латвії Раймондс Бергманіс.

Водночас експерти вважають, що Росія не буде спокійно спостерігати за зміцненням позицій США у Східній Європі.

"Одна справа, коли американці розміщують свої сили в Іспанії, але зовсім інше, коли вони розміщують їх в Польщі, Румунії чи країнах Балтії", - пояснив російський військовий експерт Ігор Коротченко.

Голова Центру аналізу стратегій і технологій Руслан Пухов також вважає, що Москва кинеться посилювати і розвиватися свої військові сили біля західного кордону.

"Нове озброєння буде розміщене на заході Росії, а не на сході", - переконаний він.

Польський експерт Лукаш Кістер переконаний, що рішення США може означати перегляд політики щодо російської агресії проти України. На його думку, розміщення зброї і сил в Східній Європі може означати, що у Вашингтоні нарешті зрозуміли, що слабка позиція не принесе нічого хорошого.

В цей же час, виконавчий директор празького аналітичного центру European Values Радко Хоковський хоче, щоб і країни ЄС почали більше витрачати на озброєння. Оскільки, попри домовленості на саміті НАТО в Уельсі, військові бюджети досі лише скорочувалися.

Водночас, європейські експерти побоюються, що може початися нова гонка озброєнь. Але з ними не згодні російські аналітики.

"Ми добре пам'ятаємо, чим закінчилася гонка озброєнь для СРСР. Ми не вчинимо одну і ту ж помилку двічі", - запевнив Коротченко.

Тим часом, Пентагон озвучив головні виклики для США. Такими у відомстві назвали Росію, Китай, Іран, Північну Корею і війну проти тероризму.

У вівторок, 2 лютого, глава Пентагону Ештон Картер представив проект військового бюджету США на 2017 фінансовий рік в Економічному клубі Вашингтона.

"Китай і Росія є нашими головними суперниками у військовій галузі", - Сказав Картер.

Раніше головнокомандувач військами НАТО генерал Філіп Бридлав знову озвучив свою позицію щодо того, що Росія є головною світовою загрозою. Також він підкреслив реваншистський характер політики Росії.