UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що станеться, якщо і Трамп, і Байден відмовляться визнавати свою поразку на виборах? — NYT

Мирної передачі влади після оголошення результатів виборів президента США 2020 року може не відбутися.

За Байдена проголосували дві третини з 90 мільйонів американців, які голосували достроково. Якщо вірити опитуванням, то саме кандидат від Демократичної партії США Джо Байден має більше шансів отримати перемогу на виборах президента США 2020 року. Однак, ще поки чинний президент США Дональд Трамп може відмовитися від «мирної передачі влади» своєму супернику, пише The New York Times.

Коли президент відмовляється взяти на себе зобов'язання щодо мирного переходу влади, починаються дискусії стосовно "хиткої" виборчої системи США.

Юридичні експерти вивчають шляхи, за яких механізм переходу влади може вийти з ладу, а найбільш «суперечливі» сценарії стануть реальністю.

Зрештою, всі демократичні переходи влади базуються на тому, що одна сторона повинна поступитися іншій. Якщо «добровільної поступки» не відбувається, то на якомусь етапі влада повинна бути розподілена «силою» або це питання вирішують військові, або ж взагалі розпочинається громадянська війна.

Зростає занепокоєння стосовно того, що Сполучені Штати можуть стоять на межі моменту, коли жоден з кандидатів не збирається поступатися супернику та визнавати свою поразку. Однак це, зрештою, проблема стану американської політики, а не її юридичного механізму.

Американська виборча система багато в чому є напрочуд міцною. У звичайних системах інших країн виборча комісія оголошує результат. Потім політичний прожектор негайно переходить до переможеного кандидата, який повинен оголосити про своє рішення: чи приймає він свою поразку? Це найбільш визначальний і, водночас, найбільш небезпечний момент для демократії.

Для порівняння, виборчий механізм Америки, попри всі дивацтва та вади, пропонує більші системні гарантії.

Будь-які президентські вибори в США проходять у два етапи: етап підрахунку голосів на рівні штату напередодні голосування Виборчої колегії та другий етап, коли Конгрес підраховує голоси виборців.

Перший етап включає незліченну кількість місцевих та загальнодержавних чиновників та судів. Законодавчі органи штатів США мають значну резервну владу, що дозволяє їм ігнорувати голосування свого штату та самостійно призначати виборців до Колегії. Це було зображено як серйозна небезпека для системи, що гарантує ще один спосіб для президентських виборів «зійти з рейок».

Наступний етап, коли Конгрес збирається для підрахунку голосів виборців, забезпечує подальші можливості для поступки. Якщо голоси виборців штату оскаржуються, Палата і Сенат збираються окремо для вирішення суперечки.

Така «політична неоднозначність» може бути юридично небезпечною. Віце-президент, який головує у підрахунку голосів, може мати останню можливість вирішити цю двозначність на користь опозиційної сторони.

На виборах 1876 року Конгрес винайшов процедуру врегулювання кризи, передаючи вирішення суперечки спеціально призначеній комісії.

Виборчий механізм Америки надає багато можливостей забезпечити передачу влади. Але принципово, це має бути поступка та визнання своєї поразки однією зі сторін.

Кандидати в президенти повинні виявити готовність передати владу своєму опоненту.

Однак, цілком вірогідним є сценарій, коли один із кандидатів не тільки може відхилити результат виборів, але й те, що ціла партія буде відмовлятися визнавати результат виборів, і робитиме це на всіх «рівнях системи». Якщо це станеться, то американський «виборчий експеримент» 2020 року продемонструє «невдалий кінець». В будь-якому разі, мирний перехід влади вимагає політичної волі. Проте, так чи інакше, переможця буде визначено, резюмує видання.

Читайте також: Переобрання Трампа може призвести до зростання авторитаризму в світі — The Washington Post

Перед фінальним раундом дебатів між Трампом і Байденом опитування Gallup показало, що 56% американців вважають, що Трамп не заслуговує другого терміну. Історично в США всі кандидати з рейтингом схвалення 50% і вище виграли переобрання, а президенти з рейтингом схвалення значно нижче за 50% програвали.

Варто зазначити, що Байден має кращі рейтинги перед виборами, ніж будь-який претендент на пост президента США з 1936 року.

Детальніше про те, як Трамп може оскаржити результати президентських виборів у Сполучених Штатах, читайте у статті Геннадія Друзенка "Виборчі рифи американської демократії".