UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сербія отримала "сильні" гарантії від США та ЄС щодо вимог протестувальників у Косові

Президент Александар Вучич закликав сербів зняти барикади на півночі Косова.

Влада Сербії отримала "серйозні" гарантії від Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу, які стосуються вимог сербських протестувальників на півночі частково визнаного Косова для зняття барикад та розблокування доріг. Про це повідомив директор офісу у справах Косово і Метохії в уряді Сербії Петар Петкович, пише PTC з посиланням на відповідне відео.

За його словами, у межах наданих гарантій звільнили під домашній арешт колишнього сербського поліцейського, затриманого за підозрою в нападі на посадовців Центральної виборчої комісії Косова, Деяна Пантіча. Взяття під варту експравоохоронця було причиною виникнення барикад.

Крім того, було офіційно підтверджено відсутність у Приштини «секретних списків на арешт і притягнення до відповідальності» сербів за їхню участь у протестах. Також миротворці НАТО KFOR запевнили, що косовські сили спеціального призначення не матимуть права вирушати на північ частково визнаної країни без попередньої згоди від KFOR .

Читайте також: Косовський міністр вважає, що Сербія прагне дестабілізувати країну під впливом Росії

Петкович назвав заяви від ЄС і США найсильнішими гарантіями, які досі були, у умовах перебування "на межі конфлікту". За його словами, після їх отримання сербський президент Александар Вучич зустрівся з представниками протестувальників у північній частині Косова та показав відповідні документи. Глава країни попросив сербів зняти барикади та передати гарантії жителям.

Тепер серби мають ухвалити власне рішення щодо ліквідації барикад.

Нагадаємо, що дещо раніше США і Євросоюз закликали до зниження напруги між Сербією та Косово, яка зросла в останній тиждень та призвела до виникнення сербських барикад у Митровиці, а також розпорядження офіційного Белграда підвищити бойову готовність.

Косово проголосило незалежність у 2008 році. Водночас Сербія вважає регіон своєю територією. Незалежність Косова визнає половина країн ООН, зокрема, США та більшість держав ЄС і НАТО. Україна та РФ не визнали незалежність Косова.

Усі учасники чергового загострення між Сербією та Косовом розуміють, що військового зіткнення допускати не можна. Адже це буде війна не так Сербії та Косова, як Сербії з Косовом і НАТО. Що для сербського президента означатиме кінець його політичної кар’єри – у кращому разі. Але кроки до війни зроблено. Судячи з усього, не без допомоги Росії. Докладніше – у статті Володимира Цибульника «Блокада в Північному Косові: крок до війни чи миру?».