UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сенат США розглядає кібератаки РФ проти України як «спусковий гачок» для санкцій – Politico

Київ може отримати «мільйони доларів» додаткового фінансування на зміцнення кібербезпеки.

Американські сенатори готують проти Росії санкції за кібератаки, а також розглядають надання Україні додаткової допомоги у сфері кібербезпеки, пише Politico.

Атака хакерів на українську інфраструктуру має стати «спусковим гачком» масштабних санкцій проти РФ, вважають у Комітеті з міжнародних відносин Сенату США. Нині ж запровадження жорстких санкцій «прив'язане» до потенційного вторгнення Росії в Україну.

«Якщо говорити про превентивні санкції, то вони мають бути пов'язані з кібератаками проти України», - наголошує сенатор Кріс Мерфі.

Голова Комітету з міжнародних відносин, сенатор Боб Менендес уточнив: питання санкцій за кібератаки розглядається, водночас обмеження можуть запровадити і за вже скоєні.

Сенатори не уточнили, наскільки серйозною має бути кібератака, щоб стати поштовхом до введення санкцій.

Але готують надання допомоги Україні для посилення кібербезпеки. За словами члена комітету, сенатора Роба Портмана, йдеться про «мільйони доларів кібердопомоги».

США вже надали Україні $38 мільйонів допомоги у сфері кібербезпеки. Аналогічну допомогу Київ отримував і від ЄС та НАТО.

Але на те, щоб вибудувати ефективний кіберзахист, можуть знадобитися роки, вважає голова Комітету з розвідки, сенатор Марко Рубіо.

«Потрібні роки, щоб вибудувати захист, який зробить її (України – ред.) критичну інфраструктуру менш вразливою для тих кібератак, які, ймовірно, готують росіяни», - вважає він.

Сенатор виступив на підтримку швидкої реакції на кібератаки, незалежно від того, чи є вони «підготовкою» до вторгнення, чи переслідують інші цілі.

Читайте також: Очільниця кіберслужби США їде в Європу через атаки в Україні — CNN

Раніше у Вашингтоні висловлювали припущення, що повномасштабному вторгненню Росії в Україну можуть передувати кібератаки на критичну інфраструктуру для дестабілізації ситуації в країні. США та союзники працюють над сценаріями реагування на різні варіанти агресивної поведінки Росії, запевнив радник президента з нацбезпеки Джейк Салліван.

Від початку січня низка урядових сайтів України стала об’єктом хакерських атак. Напади відбулися 13, 14 та 17 січня. Серед постраждалих – сайти Міністерства освіти і науки, Міністерства закордонних справ, Державної служби надзвичайних ситуацій, Кабінету Міністрів, Міністерства енергетики.

Україна вважає причетною до кібератаки хакерську групу UNC1151, афілійовану з розвідслужбами Білорусі. Паралельні розслідування, проведені українськими кіберфахівцями та спеціалістами Microsoft, також виявили в атаках російський слід.  Хакери розраховували на максимальну шкоду.

Високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель засудив кібератаку на українські урядові сайти. А президент США Джо Байден пообіцяв Росії аналогічну відповідь.