Китайська Компартія - флагман глобального соціалістичного руху. І саме тому вона повинна навчитися постійно випраляти себе, щоб уникнути долі СРСР, - йдеться в статті лідера Китаю Сі Цзіньпіна.
Вона вийшла на сторінках найбільш авторитетного ідеологічного журналу Компартії Qiushi рівно за місяць до 20-го з’їзду, який пройде 16 жовтня. Цей з’їзд надзвичайно важливий для Сі Цзіньпіна, тому що на ньому його призначать лідером Китаю втретє, що безпрецедентно.
Як пише гонконзьке видання South China Morning Post, стаття заснована на внутрішній промові китайського лідера, яку він виголосив перед партією в 2018 році. В ній Сі Цзіньпін вказав на всі досягнення в минулому, а також закликав однопартійців зберегти «революційний дух» і бути готовими до саморефлексії і самовиправлення. Без цього «навіть наймогутніший режим» похитнеться і впаде, - йдеться в статті лідера Китаю. Він вказав на раптовий розпад СРСР у 1991 році і комуністичного блоку, що призвело до періоду безпрецедентних труднощів для глобального соціалістичного руху. Сі Цзіньпін нагадав, що за 40 років безперервних реформ і оновлення Китай досяг великого успіху і надзвичайного прогресу.
«Сьогодні існує близько 130 соціалістичних або комуністичних партій, які діють в 100 країнах. Багато країн, що розвиваються, дивляться на Китай із заздрістю і хочуть дізнатися про наш досвід управління. Соціалізм з китайським характером став флагманом соціалістичного розвитку в 21 столітті. Ми маємо відповідальність, здатність і впевненість зробити історичний внесок у прогрес наукового соціалізму», - йдеться в його статті.
Лідер Китаю переконаний, що ключ до китайського успіху - це рішучість у прокладанні власного курсу замість сліпого наслідування чужих моделей управління. Попри те, що партія пережила багато невдач на шляху до прогресу, вона, зрештою, збудувала унікальний успіх, здолавши численні випробування. Сі Цзіньпін зауважив, що дух «самореволюції» потрібно зберегти. Китай повинен бути впевненим і рішучим, прокладаючи власний шлях.
«Наша доля залежить від шляху, який ми обираємо. Якщо ми оберемо неправильний, ми не досягнемо наших цілей, а велике відродження китайської цивілізації може навіть перерватися», - вважає китайський лідер.
«Китайський успіх довів, що соціалізм не мертвий. Він процвітає. Просто уявіть: якби соціалізм зазнав невдачі в Китаї, якби наша Компартія впала так само, як Компартія СРСР, тоді глобальний соціалізм вступив би в довгу темну еру. А комунізм, як колись сказав Карл Маркс, став би привидом, який застряг у лімбі», - йдеться в статті Сі Цзіньпіна.
Він застеріг, щоб члени китайської Компанії не сприйямали успіх як належне. А Китаю ще належить пройти довгий час, щоб досягти свого великого відродження.
«Під час цього довготривалого періоду як ми можемо гарантувати, що Компартія не впаде, а наша політична системи збереже свою могутність? Це буде великий виклик і ризик. СРСР колись був дуже могутнім, а тепер він став лише бляклим спогадом. Якщо у нас не буде історичного погляду і довгострокового планування, ми накличемо руїни на себе», - попередив лідер Китаю.
South China Morning Post пише, що окрім затвердження третього терміну Сі Цзіньпіна, на 20-му з’їзді партія також внесе зміни в свій статут. Аналітики кажуть, що ідеологія і філософія Сі Цзіньпіна щодо управління буде вписана в партійну конституцію. Це зробить його ще більш впливовим, хоча він і так найбільш могутній лідер з часів Мао Цзедуна і Дена Сяопіна. Зміни також зроблять так, щоб спадщина Сі Цзіньпіна збереглася і скеровувала партію й надалі. Експерти кажуть також, що стаття лідера Китаю була повторно опублікована, щоб стати нагадуванням для членів Компартії, з якими викликами вони зіштовхнулися і якими будуть наслідки в разі невдачі.
Старший науковий співробітник аналітичного центру Інститут Таіхе і дослідник Національного інституту стратегічних досліджень в Університеті Цінхуа Сі Маосонг сказав, що наступні кілька років під керівництвом Сі Цзіньпіна будуть критичними. Оскільки Китай опинився в складних зовнішніх умовах. Адже США очолюють західний блок, щоб стримати Пекін, «як тільки можливо».
«Сигнал до партії полягає в тому, що потрібно зберігати пильність і бути напоготові, швидко вчитися з минулих помилок і адаптовуватися, щоб перемогти в довготривалому марафоні із Заходом. Саме це інкапсульовано в партійному жаргонізмі «самореволюція»», - сказав Сі Маосонг.
Він додав, що для Сі Цзіньпіна важливо поділитися своїми історичними поглядами з членами Компарії перед з’їздом, щоб переконати їх в тому, що він «переможе всіх ворогів». З цим погодився професор Школи державної політики Лі Куан Ю в Національному університеті Сінгапуру Альфред Ву.
«Цілком очевидно, що Сі Цзіньпін вважає Китай флагманом світового соціалістичного руху у боротьбі з Заходом після розпаду СРСР. Стаття, опублікована в Qiushi, говорить, що ці його погляди на світ не змінилися з 2018 року. І, швидше за все, вони залишаться такими і в майбутньому», - пояснив експерт.