UA / RU
Підтримати ZN.ua

SCMP: Китай хоче помирити Росію і Україною після успіху з Іраном і Саудівською Аравією, чи вдасться це йому?

Проблема російсько-української війни в тому, що в ній Москва ставить геополітику вище економіки.

Пекін буде продовжувати просувати мирні переговори між Росією і Україною - пообіцяв посол Китаю в ООН Ген Шуан. Його слова прозвучали перед візитом китайського лідера Сі Цзіньпіна в Москву, запланований на наступний тиждень.

Ген Шуан підкреслив, що діалог - це «єдиний можливий вихід» у війні, яка триває в Україні. І Пекін готовий «зіграти конструктивну роль» в просуванні політичного врегулювання на основі свого мирного плану з 12 пунктів, - пише гонконгське видання South China Morning Post.

Китай опублікував свій план на першу річницю російського вторгнення в Україну минулого місяця. Після того, як Пекін допоміг Ірану і Саудівській Аравії домовитися про відновлення дипломатичних відносин, з’явилися розмови про те, що Китай може спробувати зіграти більш активну роль, щоб покінчити з війною в Україні. Видання Wall Street Journal з посиланням на власні джерела повідомила в понеділок про намір Сі Цзіньпіна вперше поговорити з українським президентом Володимиром Зеленським. Пекін не підтвердив цю інформацію. Коли Гена Шуана запитали про це, він лише сказав, що Пекін підтримує комунікацію з Росією і іншими сторонами.

В іншій статті South China Morning Post зауважує, що Китай заробив серйозні «дипломатичні бали», ставши брокером в неочікуваній угоді між Саудівською Аравією і Іраном. Це може означати, що китайська сторона «нагострила зуби» на більш амбітні починання, такі як врегулювання російської війни проти України. Мирний план Пекіна з 12 пунктів розцінили як не суттєвий. Але відновлення дипломатичних відносин між Тегераном і Ер-Ріядом додає ваги китайській «Ініціативі глобальної безпеки», яка була опублікована нещодавно і окреслює те, як Пекін збирається розбиратися з кризами у світі.

Читайте також: Китайський «мирний план» для України – це троянський кінь для Заходу й України – The Hill

Але попри те, що китайський уряд отримав багато аплодисментів за роль, яку він зіграв у налагодженні відносин між двома суперниками на Близькому Сході, труднощі тільки починаються. На повне виконання домовленостей піде два місяці. І це досить багато для хиткої політики в регіоні. Крім того, проблеми можуть виникнути на кожному кроці. Іран продовжує розвивати свою ядерну програму після двох років провальних зусиль адміністрації Джо Байдена відродити угоду за 2015 рік, яка повинна була завадити Тегерану побудувати ядерну бомбу. Війна в Ємені, яка фактично стала опосередкованим конфліктом між Саудівською Аравією і Іраном, досі триває. Це ж стосується і війни в Сирії, а також нескінченної політичної кризи в Лівані, де Ер-Ріяд і Тегеран підтримують протилежні сторони.

А ще є Ізраїль, запеклий ворог Ірана. Ізраїльський уряд обов’язково буде з занепокоєнням стежити за дипломатичними маневрами Китаю. При цьому Ізраїль - важливий торговельний партнер і потенційне джерело технологій для Пекіна в часи, коли США намагаються відрізати Китай від доступу до гостро необхідних технічних рішень, розроблених на Заході.т Економічне зростання країни під керівництвом Сі Цзіньпіна сповільнилося. Тому Пекін намагається добитися успіхів на глобальній арені. Але якщо китайське посередництво між Іраном і Саудівською Аравією не закріпиться, Пекін зазнає дипломатичної поразки якраз тоді, коли Сі Цзіньпін намагається перекроїти світовий порядок на чолі зі США, який народився після падіння СРСР в 1991 році.

«Проблема війни в Україні в тому, що в ній геополітика бере гору над економікою. Оскільки російський президент Владімір Путін продовжує свою збройну авантюру, попри великі людські і економічні втрати для своєї країни. А українці готові зробити те ж саме, щоб повернути втрачені території. Іран і Саудівська Аравія досі були регіональними суперниками і билися один з одним опосередковано. Але українці і росіяни буквально вбивають один одного на полі битви. І це велика різниця», - пише видання.

Читайте також: США заохочували Китай до розмови із Зеленським — Білий дім

Важливо і те, що на переговорах між Іраном і Саудівською Аравією Китай діям автономно, без участі інших партнерів. У випадку російсько-української війни це неможливо. США і Євросоюз підтримують Київ, передаючи йому військову і економічну допомогу на мільярди доларів. Їх не можна просто відставити в бік.

«Якщо Сі Цзіньпін справді хоче забруднити руки в українській трясовині і знайти компроміс між ворогуючими сторонами, йому доведеться порозумітися з президентом США Джо Байденом», - йдеться в статті.