UA / RU
Підтримати ZN.ua

Щонайменше 16 палестинців убито під час протестів на кордоні сектора Газа

У день відкриття посольства США в Єрусалимі почалися зіткнення палестинських демонстрантів з ізраїльськими силовиками на кордоні сектору Газа з Ізраїлем. Медики повідомляють про 16 загиблих і сотні поранених.

Щонайменше 16 палестинців загинули, сотні людей поранені в понеділок, 14 травня, в результаті зіткнень з ізраїльськими військовими під час протестів на кордоні сектора Газа, повідомляє Reuters з посиланням на медиків.

Спочатку міністерство охорони здоров'я в секторі Газа повідомило, що від вогнепальних поранень загинув один 21-річний і один 29-річний чоловік, а потім додав, що кількість загиблих зросла до 16 осіб. Протестувальники палили автомобільні шини, деякі з них намагався пошкодити огорожу на кордоні, передає агентство dpa. Ізраїльські військові застосували сльозогінний газ і відкрили вогонь.

Сутички між палестинцями та ізраїльськими військовими відбулися на тлі запланованого на 14 травня відкриття посольства США в Єрусалимі. В цей день проходять масштабні протести палестинців.

Акції протесту палестинців на кордоні сектора Гази та Ізраїлю відбуваються щотижня від 30 березня. Організована радикальним рухом ХАМАС протестна акція "Великий марш повернення" має на меті змусити Ізраїль дозволити палестинців повернутися на території, які їм раніше довелося залишити.

За інформацією палестинських медиків, з початку протестів на кордоні сектора Газа, було вбито близько 50 палестинців, тисячі людей отримали поранення.

Кульмінація протестів очікується 15 травня, коли палестинці згадують "День катастрофи", коли майже 700 тисяч арабських біженців змушені були покинути свої будинки в результаті арабо-ізраїльської війни 1947-1949 років і шестиденної війни 1967 року.

Міжнародне співтовариство неодноразово висловлювала стурбованість з приводу ескалації ситуації на кордоні з сектором Газа. ООН і ЄС закликали сторони конфлікту до стриманості і підкреслювали необхідність розслідування зіткнень.

Як повідомлялося, Дональд Трамп оголосив про рішення визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. У середу, 6 грудня, американський президент доручив Державному департаменту почати роботу з перенесення посольства з Тель-Авіва до Єрусалиму.

13 грудня Організація Ісламського співробітництва (ОІВ), в яку входять 57 країн мусульманського світу на позачерговому саміті в Стамбулі вирішила визнати Східний Єрусалим столицею Палестини.

Це рішення є відповіддю на недавнє визнання президентом США Дональдом Трампом Єрусалиму як "неподільної" столиці Ізраїлю.

Лідери держав-членів Європейського Союзу на Саміті в Брюсселі в четвер, 14 грудня, підтвердили незмінність позиції щодо статусу Єрусалиму.

Вона зводиться до відданості ідеї двох держав – єврейської та палестинської, які шляхом переговорів мають вирішити подальшу долю міста.

Радикальний палестинський рух ХАМАС заявив про початок третьої інтифади після рішення США визнати Єрусалим ізраїльської столицею.

За словами прес-секретаря руху Абдулатива Алкану, протести триватимуть і на Західному березі річки Йордан і в секторі Газа, і в Єрусалимі. Алкану додав, що Палестина таким чином буде домагатися скасування Сполученими Штатами визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю.

15 грудня в так званий День гніву в Єрусалимі і Віфлеємі знову почалися сутички між мітингувальниками палестинцями та ізраїльською поліцією. В результаті зіткнень зі співробітниками служб безпеки Ізраїлю на Західному березі річки Йордан і в Східному Єрусалимі постраждали 23 палестинця.