UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що далі чекає країни, які вже майже впоралися з COVID-19 – The Economist

Австралія, Нова Зеландія, Південна Корея і Тайвань обмірковують подальше життя після коронавірусу

Одним з нових обмежувальних правил, які поліція Австралії і Нової Зеландії намагалася застосувати в останні тижні через пандемію COVID-19, була заборона на серфінг. Офіцерам доводилося час від часу намокати, щоб ловити серферів, багато з яких перелазили паркани або спускалися по скелях, щоб покататися. Однак любителів хвиль та інших громадян чекає полегшення, причому в кількох сенсах. Обмеження на серфінг знімаються, оскільки новий коронавірус, мабуть, знаходиться під контролем в обох країнах, пише The Economist.

У Новій Зеландії, країні з населенням 5 мільйонів людей, нові випадки зараження були поодинокими протягом більшої частини минулого тижня. Австралія повідомила тільки про сім нових випадків інфекції на 23 квітня. Це ставить ці країни в дуже невелику групу країн, які, мабуть, перемогли COVID-19, включаючи Південну Корею і Тайвань. Австралія вже відкрила деякі популярні пляжі (тільки для плавання і серфінгу) і незабаром відновить деякі медичні послуги, включаючи планові операції і лікування зубів. Південна Корея дозволяє внутрішній туризм, хоча в одній області були зрізані поля тюльпанів, щоб уникнути залучення звичайних натовпів туристів. Примітно, що Тайвань ніколи не закривав всі школи, ресторани чи бари.

У всіх чотирьох місцях чиновники попереджають, що життя ще не нормалізується. Влада попереджає, що друга хвиля вірусу може вдарити взимку. Щоб запобігти це, Південна Корея має намір продовжувати ретельне тестування і активне відстеження контактів, використовуючи записи з камер спостереження, виписки з кредитних карт та дані про місцезнаходження мобільних телефонів. Пересування людей з підтвердженими випадками інфікування оприлюднюються, що турбує як активістів, так і громадян. Австралія також обіцяє "агресивне придушення", використовуючи відстеження контактів і тестування, показники якого є одними з найвищих у світі. Нова Зеландія йде ще далі, поставивши перед собою мету повністю знищити вірус.

Переваги зняття обмежувальних заходів очевидні. У той час як багато країн ризикують, поступового знімають, а потім знову вводять обмеження по мірі того, як спалах посилюється або зникає, уряд Нової Зеландії вважає, що він незабаром зможе повернути громадян назад на роботу, не побоюючись, що число випадків зараження може вирости знову. "Відновлення може бути більш плавним і менш важким, ніж в інших місцях", - говорить економіст Шамубіл Екуб. Школи, магазини і ресторани могли б функціонувати без особливих вимог соціального дистанціювання. Сезон регбі може початися з матчів перед живою аудиторією (до полегшення нудьгуючих любителів спорту по всьому світу).

Все це теоретично забезпечило б ясність для бізнесу, для якого в інших місцях скасування обмежень здається нездійсненною мрією. Найм та інвестиції, ймовірно, пожвавилися б набагато швидше, якби розвіявся страх повернення COVID-19 в майбутньому. "Найгірше, що ми можемо зробити для нашої країни, - це лавірувати між рівнями обмежень", - каже прем'єр-міністр Нової Зеландії Джасінда Ардерна.

І все ж виявити кожен останній випадок вірусу буде складно. "Це феномен голки в стозі сіна", - говорить Айеша Веррал з Університету Отаго. Поточне вибіркове тестування працівників у зонах ризику зараження, незалежно від симптомів, має бути розширене. Відстеження контактів також необхідно зробити більш чітким. Спочатку в уряду були проблеми з охопленням 40% людей, які, на його думку, могли бути підвержені ризику захворіти.

Крім того, усунення обмежень спричинить за собою більш суворий прикордонний контроль. В даний час майже всім іноземцям заборонений в'їзд в країну, а громадяни що повертаються поміщаються в карантин на 14 днів у контрольованих готелях. В'їзд знизився до мінімуму: 22 квітня жодна людина не в'їхала в країну.

Порти теж жорстко контролюються. Приймальники вантажів в Окленді працюють у невеликих ізольованих групах, кожна з яких має власний туалет, щоб знизити ризик широкого розповсюдження інфекції. Екіпажам прибуваючих суден не дозволяється виходити на берег, і вони можуть взаємодіяти тільки з трьома портовими робітниками, яких відрізняють рожеві жилети підвищеної видимості, не кажучи вже про маски для обличчя.

Економічні моделі уряду припускають, що Новій Зеландії доведеться залишатися закритою для іноземців протягом року. Але деякі сумніваються в доцільності збереження кордонів закритими. Стівен Джойс, колишній міністр фінансів, говорить, що знищення вірусу - це "журавель у небі". Головлікар Австралії Брендан Мерфі каже, що, хоч зняття обмежень бажане, "ми сумніваємося, що зможемо зберегти результати протягом тривалого часу, враховуючи, що для цього знадобляться неймовірні прикордонні заходи контролю"

Навіть якщо вдасться зняти обмежувальні заходи, багато великих галузей промисловості в Новій Зеландії не зможуть сподіватися на повернення до нормального життя. Припинення міжнародного туризму, зокрема, призведе до скорочення ВВП приблизно на 5% і позбавить роботи близько 100 тисяч чоловік. Закриття кордонів також торкнеться фермерів. Кожен рік в Нову Зеландію та Австралію приїздять сотні тисяч туристів і сезонних робітників, щоб збирати фрукти і обрізати виноградні лози. З закритими кордонами, виноробні і ферми не будуть укомплектовані. Майк Чепмен з лобістської групи "Садівництво Нова Зеландія", стурбований тим, що важко буде залучити безробітних місцевих міських жителів на збір яблук.

Експортерам важко знайти місця на тих літаках, які все ще залишають країну. До кризи 80% авіаперевезень Нової Зеландії здійснювалося на пасажирських літаках. Національний перевізник Air New Zealand скоротив 95% міжнародних пасажирських рейсів. За словами Чепмена, фермери, які вирощують раків, перебивають до деякої міри тих, хто вирощує томати.

Тим часом, в ралі за зняття обмежувальних заходів, прем'єр Джасінда Ардерна нещодавно оголосила про п'ятиденне продовження суворого режиму Нової Зеландії. За її словами, додаткові короткострокові витрати принесуть "набагато більшу довготривалу користь для здоров'я і економіки".

Інші країни управляють кордонами в інший спосіб. Південна Корея, як і раніше приймає іноземців за умови, що вони залишаються в карантині протягом 14 днів. Деякі можуть навіть уникнути карантину, в тому числі деякі бізнесмени в коротких поїздках. Вони проходять тестування по прибутті і, якщо воно негативне, вони можуть подорожувати за умови, що вони відповідають, коли їх викликають медичні працівники, і старанно записують будь-які симптоми у додатку.

Читайте також: У світі вже понад мільйон видужалих від коронавірусу: карта

І все ж план Нової Зеландії щодо зняття обмежувальних заходів користується широкою громадською підтримкою. Опитування, проведене на початку квітня, показло, що 84% новозеландців схвалюють відповідь уряду на пандемію - на 30 процентних пунктів вище, ніж у середньому в країнах G7. Є навіть надія, що інші країни зможуть приєднатися до запланованої безвірусної зони між Австралією і Новою Зеландією. Заступник прем'єр-міністра Нової Зеландії Вінстон Пітерс підняв питання про "транс-тасманський коридор", як тільки Австралія і Нова Зеландія отримають контроль над вірусом. Який може також включати деякі тихоокеанські країни - за умови, що у них не буде спостерігатися спалахи коронавірусу.

Раніше, Китай загрожує Австралії наслідками у разі розслідування по коронавірусу. Австралія слідом за США закликала провести розслідування поширення COVID-19.

Також, вчені з'ясовують чому коронавірус по-різному вражає навіть сусідні країни. На поширення коронавірусу в різних країнах впливає багато факторів, в тому числі і банальна удача.