UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ще рано списувати Донбас – Atlantic Council

До початку російської агресії в Донбасі прозахідні партії не спромоглися боротися за виборців регіону на парламентських і місцевих виборах.

Легко списувати Донбас як відсталий, безнадійно радянський, корм для проросійських політичних партій і неохочий до нових ідей і сил, які змінюють Україну. Але було б жахливою помилкою так вважати. Результати недавніх парламентських виборів показують, що партії реформ мають потенціал в Донецькій і Луганській областях. Прозахідні партії повинні робити те, чого раніше ніколи не робили: боротися в Донбасі, пише випусковий редактор DT.UA Олександр Хребет для Atlantic Council.

У цілому прозахідні партії колективно зібрали 37 відсотків в Донбасі. Ці результати показують, що справжня політична конкуренція прийшла в Донбас. Вперше.

В Донецькій області завжди був один вибір – "Партія регіонів". Тепер осколки цієї партії – прокремлівська "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука, близького союзника президента РФ Володимира Путіна, і "Опозиційний блок", який контролює найбагатший українець Рінат Ахметов – є найбільш популярним вибором.

В Донбасі "Оппоплатформа" і "Оппоблок" виграли у восьми з дванадцяти мажоритарних округах. Ще один виборчий округ взяв кандидат від європейської партії "Батьківщина". Незалежні кандидати перемогли в трьох інших виборчих округах, однак двоє з трьох пов'язані з "Європейською солідарністю" колишнього президента Петра Порошенка.

Але важливо розібратися в цифрах. Партія "Слуга народу" президента України Володимира Зеленського посіла друге місце майже у всіх дванадцяти виборчих округах. Вперше партія без жодної проросійської риторики отримала 27 відсотків. Для регіону, де проросійські партії і кандидати завжди вигравали абсолютна більшість, це не тільки сенсаційний результат, але і явна ознака того, що жителі Донбасу почали дивитися на Захід після п'яти років триваючого конфлікту.

В Луганській області картина ще більш радикальна. "Опозиційна платформа – За життя" базується там. Тим не менш, партія виграла лише в одному з шести мажоритарних округів. Кандидати від "Слуги народу" і "Опозиційного блоку" перемогли у двох інших округах. Незалежні кандидати виграли інші три округи.

До початку збройного конфлікту на сході України прозахідні політичні партії не спромоглися боротися за виборців регіону на парламентських і місцевих виборах. Все змінилося, і відкрилося важливе вікно можливостей для прозахідних партій в Донбасі.

Крім "Слуги народу" жодні інші прозахідні політичні сили не виявили інтересу до Донбасу під час кампанії. І лише у "Батьківщини" є розвинена регіональні структура в Донбасі.

"Слуга народу" підійшла до кампанії в Донбасі так само, як і до президентської гонки, яка принесла Зеленському рекордний результат: він переміг чинного президента майже з триразовою перевагою. В Донбасі близько 250 тисяч жителів пішли за загальнонаціональним трендом, віддаючи свої голоси за партію, створену з нуля і названу на честь серіалу.

Партія "Голос", найпрореформаційна з п'яти, які засідатимуть у наступному парламенті, під час кампанії дійшла тільки до Харкова. Інші партії обмежували свої зусилля невеликою кількістю білбордів, телевізійної реклами і партійних газет. Незважаючи на ці слабкі зусилля, прозахідні партії досягли успіху.

Місцеві вибори призначені на 2020 рік, але, швидше за все, вони пройдуть достроково. Є деякі ускладнення. В Донбасі немає обласних рад. Залишилися тільки субрегіональні муніципальні ради. З 2015 року обласні ради замінили військово-цивільними адміністраціями, які наділеними функціями місцевих органів влади. Голови таких адміністрацій призначаються президентом. Уряд проводить політику децентралізації, але поки що обласні ради не відновили свою роботу.

Голова Офісу президента України Андрій Богдан вважає, що проведення місцевих виборів доцільно тільки після завершення реформи децентралізації, але терміни проведення місцевих виборів будуть визначені новою адміністрацією президента за погодженням з новим парламентом. Місцева влада в Донбасі сьогодні схожа на українську версію Вестмінстерської системи, де переможець президентських виборів призначає керівництво, яке контролює регіони. Але поки на найвищому регіональному рівні немає опозиції або конкуренції.

Як тільки місцеві вибори знову і визначать склад регіональних рад, місцеві вибори в Україні нададуть прозахідним політичним партіям країни прекрасну можливість отримати нових виборців і розширити свою регіональну базу підтримки. Прозахідні партії на дострокових парламентських виборах домоглися набагато кращих результатів, ніж очікувалося, в Донецькій і Луганській областях. Вибори показали, що ці партії повинні серйозно ставитися до Донбасу на майбутніх виборах. Це зміцнить їх позиції в регіоні, порушить регіональну гегемонію проросійських сил і створить базу для прозахідних партій на наступних парламентських виборах, підкреслює Хребет.