Навіть за стандартами путінської Росії, показовий суд на лейтенантом Збройних сил України 3 – це дуже висока планка цинізму. 34-річна пілот гелікоптера звинувачена в російському Ростові в "військових злочинах". Нібито вона причетна до вбивства двох російських журналістів.
Більш правдоподібне те, що її викрали минулого року проросійські терористи на Сході України, а тепер її утримує Росія в якості дипломатичного викупу. Про це в редакційній статті пише Wall Street Journal.
Лейтенант Савченко, яка також ветеран війни в Іраку, брала участь у боях проти проросійських терористів до 17 червня 2014 року, коли її схопили неподалік Луганська. Після багатогодинних допитів, вона раптом зрозуміла, що перебуває в Росії, де її в чомусь звинувачують і збираються судити.
Як Росія отримала юрисдикцію над українським офіцером, схопленим на Сході України? Російська сторона наводить дуже сумнівні пояснення, ніби вона сама перейшла кордон. Захисники Савченко називають ці байки "абсолютною нісенітницею". Але її утримання потрібно Кремлю з простої причини.
Відколи Савченко схопили, вона стала дуже відомою в Україні. Минулого листопада її обрали до українського парламенту. Український президент Петро Порошенко назвав її "символом боротьби для України". Все це зробило її дуже привабливою в якості "розмінної монети" на дипломатичних торгах.
І її випадок не єдиний. Естонського поліцейського Естона Кохвера теж викрали на естонській території, а потім показово судили в Росії нібито за шпіонаж. Кохвер нещодавно повернувся в Естонію в обмін на іншого подвійного агента, який служив Кремлю в Таллінні. Москва може теж обміняти Савченко на щось вигідне для себе.
Однак, що б це могло бути поки не зрозуміло. Але, той факт, що Кремль зміг без роблем вкрасти українського офіцера і ставити свої умови про його повернення підриває вимоги України повернення їй контролю над захопленими територіями.
В цей же час, випадок Кохвера і Савченко не хвилюють західних партнерів Естонії і України.
"Та й чому б їм перейматися, якщо Євросоюз вже дозволив Путіну затвердити його анексію територій в сусідніх Грузії і Україні? Варто чекати й далі таких провокацій великих малих масштабів, які будуть продовжуватися до тих пір, поки Захід буде миритися з агресією Путіна від Латакії до Луганська", - йдеться в статті.
Раніше адвокат українки Марк Фейгін пояснив, що справа Савченко фактично є частиною пропаганди. Влада в Москві звинувачує у смерті російських журналістів в Донбасі "київську хунту". А незаконно ув'язнений український офіцер Збройних сил нібито її представляє. Також, за словами Фейгіна, у Кремля є план щодо вирішення конфлікту в Україні, і Савченко – його частина.
Суд над Надією Савченко розпочався 30 липня в Ростовській області, при чому слухання проходять у закритому режимі.
Савченко була викрадена у зоні бойових дій в Луганській області на початку липня 2014 року і вивезена на територію РФ, де вона звинувачується у вбивстві двох російських журналістів у Донбасі, незважаючи на негативну реакцію міжнародної громадськості, де відзначають політичне підґрунтя справи.