Саудівська Аравія відкликала свого посла з Німеччини через висловлювання міністра закордонних справ Зігмара Габріеля. Крім відкликання дипломатичного представника, Ер-Ріяд також вручив послу Німеччини ноту протесту.
Невдоволення Саудівської Аравії викликали слова Габріеля про долю прем'єр-міністра Лівану Саада Харірі. У четвер, 16 листопада, німецький політик заявив про те, що "з Європи повинен надійти спільний сигнал, що ми не готові безмовно приймати авантюризм, який широко розповсюдився там в останні місяці", передає DW.
Раніше Харірі подав у відставку зі своєї посади, займаної з грудня 2016 року. Відзначається, що політик, який сповідує іслам суннітського толку, пояснив своє рішення тим, що побоюється за своє життя через погрози з боку проіранського шиїтського угруповання "Хезболлах".
Як стверджують деякі експерти, ліванський політик зробив це під тиском сунітського Ер-Ріяду, який бажає знову вступити в боротьбу за сфери впливу з шиїтським Іраном.
Повідомляється також, що Харірі з моменту оголошення про відставку 4 листопада перебував у Саудівській Аравії. Сам ліванський прем'єр-міністр, чию відставку ще офіційно не прийняли, на своїй сторінці в Twitter 17 листопада звернувся до Габріеля.
"Те, що мене утримують у Саудівській Аравії і не дозволяють покинути країну, - це брехня. Я їду до аеропорту, пан Зігмар Габріель", - написав Харірі.
To say that I am held up in Saudi Arabia and not allowed to leave the country is a lie. I am on the way to the airport Mr. Sigmar Gabriel.
- Saad Hariri (@saadhariri) 17 листопада 2017 р.
Як повідомляє "Інтерфакс-Україна", сьогодні Харірі з дружиною після прильоту до Франції були доставлені у свій будинок в Парижі. Очікується, що пізніше в суботу Харірі проведе переговори з президентом Франції Еммануелем Макроном.
Нагадаємо, що 4 листопада прем'єр-міністр Лівану Саад Харірі, перебуваючи в Саудівській Аравії, несподівано оголосив про відставку. Це рішення він пояснив побоюванням за своє життя в умовах підготовки державного перевороту терористичним угрупуванням "Хезболла", яке має великий вплив у Лівані.
Лідер "Хезболли" Саїд Гасан, у свою чергу, висловив упевненість, що голову уряду взяли в заручники у Саудівській Аравії.
Президент Лівану Мішель Аун назвав ситуацію з Харірі "двозначною і таємничою" і відмовився приймати його відставку до повернення в країну.
В Ер-Ріяді 7 листопада заявили, що через діяльність "Хезболли" розглядатимуть уряд Лівану, "як уряд, який оголосив Саудівській Аравії війну". 9 листопада Саудівська Аравія і Кувейт закликали своїх громадян покинути територію Лівану і утриматися від поїздок до цієї країни.
США і Франція висловили підтримку Харірі, заявивши про необхідність поважати територіальну цілісність і незалежність Лівану. У Парижі заявили про необхідність надати прем'єр-міністру Лівану свободу пересування, щоб він міг виконувати свої обов'язки.