UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саудівська Аравія не поспішає визнавати Ізраїль — Bloomberg

Сподівання на те, що саудівці швидко встановлять офіційні відносини з Ізраїлем, завжди були безнадійно оптимістичними.

Протягом кількох тижнів ведуться активні дискусії про те, що Саудівська Аравія незабаром розпочне "нормалізацію" відносин з Ізраїлем, як це вже зробили ОАЕ, Бахрейн та Судан. Однак, очікування того, що саудівці підуть слідом за іншими арабськими країнами, які вже встановили офіційні відносини з Ізраїлем, були занадто оптимістичними, адже Саудівська Аравія не поспішає визнавати Ізраїль, пише Bloomberg.

Днями старший саудівський принц фактично охарактеризував Ізраїль прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху як «останню із західних колонізаторських держав на Близькому Сході».

"Не можна обробляти відкриту рану знеболюючими засобами", - сказав принц Турки Аль-Фейсал, колишній глава розвідки Саудівської Аравії на конференції з безпеки в сусідньому Бахрейні. Таким чином він натякнув на «ізраїльсько-арабські дипломатичні прориви».

Він мав на увазі палестинців, яких "ув'язнювали в концтаборах за найменшими звинуваченнями - молодих і старих, жінок та чоловіків, які навіть не мали можливості розраховувати на правосуддя".

Його слова стали грубим контрастом з більш м'яким тоном, який Саудівська Аравія прийняла щодо Ізраїлю протягом останніх місяців. Слова саудівського принца «заскочили зненацька» міністра закордонних справ Ізраїлю Габі Ашкеназі, який брав участь у конференції за допомогою відеозв'язку.

"Я не вірю, що такі коментарі відображають дух і зміни, що відбуваються на Близькому Сході", - сказав Ашкеназі.

Можливо, Ізраїль заспокоїть те, що Турки виголошував свою особисту думку, а не виступав як офіційний представник королівства. Але коли прийшла черга виступати офіційному представнику Саудівської Аравії, міністру закордонних справ принцу Фейсалу бен Фархану, він не відмовився від аргументу Турки про те, що саудівці нормалізують відносини з Ізраїлем лише за умови, якщо Ізраїль виконає всі вимоги палестинців.

"Ми вважаємо, що Ізраїль займе своє місце в регіоні. Але для того, щоб це сталося, нам потрібно щоб палестинці отримали свою державу, і нам потрібно врегулювати цю ситуацію", - сказав принц Фейсал.

Для тих, хто підтримує саудівсько-ізраїльську нормалізацію відносин, повідомлення з недавньої конференції було досить чітким: не так швидко.

Так, ставлення Саудівської Аравії до Ізраїлю демонструє ознаки змін, найбільш яскравим моментом стала нещодавня «не надто секретна зустріч» Нетаньяху з фактичним правителем Саудівської Аравії, спадковим принцом Мохаммедом ібн Салманом.

Однак, сподівання на те, що саудівці швидко встановлять офіційні відносини з Ізраїлем, завжди були безнадійно оптимістичними. Ставки для Саудівської Аравії набагато вищі, ніж вони були для Бахрейну, Судану та ОАЕ.

Саудівці серйозно ставляться до свого статусу «неформального» лідера Ради з питань співробітництва в Перській затоці, тому Саудівська Аравія ніколи не буде поспішати в таких питаннях, як визнання Ізраїлю. Очоливши арабський консенсус у пошуку палестинської державності, королівству буде важче, ніж іншим арабським сусідам, піти на поступки Ізраїлю. Саудівська Аравія вважає себе відповідальною за широкий світ ісламу.

Але вагання Саудівської Аравії полягає не тільки в потенційній втраті міжнародного престижу, велику роль також грає внутрішньополітична динаміка. Попри концентрацію влади в руках молодого спадкового принца, принц залишається певною мірою залежним від світогляду старшого покоління.

Його батько, король Салман, залишається відданим питанню Палестини. У своєму нещодавньому виступі під час Генеральної Асамблеї ООН він чітко уникав згадування мирних угод між Ізраїлем та іншими арабськими державами та вкотре підкреслив свою підтримку палестинської держави. Принц Турки також є представником старшого покоління, і навряд чи він би так різко висловився на конференції, якби не був упевнений у сильній підтримці «вдома».

Саудівська політика є більш крихкою і складною, ніж уявляють багато сторонніх людей, і вона охоплює як залишкову ворожість до Ізраїлю, так і зневагу до палестинських лідерів. У жовтні принц Бандар ібн Султан, колишній посол у Вашингтоні, звернувся до керівництва Палестини, звинувативши його у невдячності до Саудівської Аравії.

Принц Бандар ібн Султан - потужний голос у зовнішньополітичних колах Саудівської Аравії, його діти сидять у посольствах у Вашингтоні та Лондоні. Багато людей в Ізраїлі інтерпретували його слова як знак того, що саудівці послаблюють свою прихильність до ідеї палестинської державності.

Спільне занепокоєння щодо іранської загрози для регіону вважалося черговим каталізатором для нормалізації відносин з Ізраїлем; такі поступки, як дозвіл на переліт ізраїльських літаків, показали, що старі табу можуть бути порушені. Було навіть висловлено припущення, що спадковий принц може використовувати дипломатію з Ізраїлем, щоб пом'якшити ворожість нової адміністрації США. Але, обидва принци чітко дали зрозуміти, що Ер-Ріяд нікуди не поспішає, резюмує видання.