UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції США перешкоджають зусиллям Росії з ремонту нафтопереробних заводів — Reuters

Згідно з підрахунками Reuters, поточна зупинка роботи обійдеться "Лукойлу" майже в 100 мільйонів доларів на місяць у вигляді недоотриманих доходів.

Коли 4 січня інженери російської нафтової компанії "Лукойл" виявили, що на їхньому найбільшому нафтопереробному заводі зламалася турбіна, вони швидко зрозуміли, що це далеко не дурниця. Тільки одна компанія знала, як відремонтувати установку з виробництва бензину на НПЗ НОРСІ, розташованому на Волзі. Проблема полягала в тому, що ця компанія — американська, повідомили п'ять джерел, знайомих з інцидентом. Компанія, що спеціалізується на нафтовому машинобудуванні — транснаціональна корпорація UOP — пішла з Росії після лютого 2022 року, повідомляє Reuters.

"Вони [інженери] кинулися шукати запасні частини й нічого не знайшли. Тоді вся установка просто зупинилася", — сказало джерело, близьке до "Лукойлу".

Чотири інших джерела повідомили, що установка каталітичного крекінгу, використовуваного для перетворення важких вуглеводнів на бензин, не працює з січня, і незрозуміло, коли її можна буде відремонтувати через відсутність фахівців у Росії. Установка КК-1 — одна з двох установок каталітичного крекінгу на заводі. Два джерела повідомили, що "Лукойл" звернувся до китайських компаній із проханням відремонтувати установку КК-1 на НПЗ НОРСІ.

Читайте також: Російський Арктик LNG-2 через санкції США вже не зможе стати найбільшим газовим заводом РФ – Reuters

У результаті НПЗ НОРСІ — четвертий за величиною в Росії — скоротив виробництво бензину на 40%, повідомляють два джерела. Труднощі у роботі НПЗ Росії посилюються через атаки українських дронів.

"Якщо темпи використання безпілотників залишаться такими ж, а російська протиповітряна оборона не покращиться, то Україна зможе скоротити російські нафтопереробні потужності швидше, ніж російські компанії зможуть їх відновити", — сказав науковий співробітник Фонду Карнеґі за міжнародний мир Сергій Вакуленко.

Згідно з підрахунками Reuters, поточна зупинка роботи обійдеться "Лукойлу" майже в 100 мільйонів доларів на місяць у вигляді недоотриманих доходів, виходячи із середньої ціни на бензин у Росії в 587 доларів за метричну тонну. Honeywell International Inc, материнська компанія UOP, у заяві для Reuters повідомила, що з лютого 2022 року не постачала обладнання, деталі, продукцію або послуги для НПЗ у Нижньому Новгороді, а також на незалежний НПЗ "Слов'янськ ЕКО".

Читайте також: У НАТО оцінили ступінь ураження українськими дронами російських НПЗ

"Ми активно працюємо над тим, щоб виявити й припинити будь-які можливі витоки нашої продукції в Росію через треті сторони", — заявили в Honeywell.

Західні компанії, такі як UOP і швейцарська інженерна група ABB, за останні два десятиліття надали свої технології та програмне забезпечення на всі 40 найбільших НПЗ Росії, згідно з даними більш ніж 10 джерел у російській промисловості. На кожному заводі використовується комбінація російського і зарубіжного обладнання.

Нагадаємо, що телеканал CNN повідомив про те, що українським безпілотникам зі штучним інтелектом вдається підривати енергетичну галузь РФ. Експерти вважають, що ці атаки можуть мати більший вплив на російську економіку, ніж введені санкції. Агенство Reuters назвало російські НПЗ, які постраждали від атак українських безпілотників у першому кварталі 2024 року. Потужність цих російських нафтопереробних заводів суттєво знизилась.