UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саміт G7: Путін уже нікому не цікавий, а Україна зробила крок до перемоги

Автор: Сергій Корсунський

Саміт G7+, що відбувся 19–21 травня в Хірошімі, став першим в історії, в якому особисту участь узяв президент України. Сам цей факт мав викликати нездоланну печію в Кремлі. Москва нічого не змогла протиставити новому форматові G8 (хай поки що й епізодичному), крім підписання Лавровим та його колегою з Уганди заяви про нерозміщення першими зброї в космосі.

Безперечно, цю новину з полегшенням сприйняли в Пекіні, де Сі Цзіньпін зібрав на саміт глав п'яти республік Центральної Азії, які Росія завжди вважала «своїми». Вони недавно повернулися з Москви, де взяли участь у «параді перемоги» (очевидно, востаннє), забруднивши свої руки рукостисканням із сертифікованим військовим злочинцем, котрого в Пекін не запросили. Цілком справедлива заява президента Макрона, що Росія стала васалом Китаю, ніби зафіксувала в інформаційному просторі факт: Путін більше нікому не цікавий. Він став однозначно передбачуваним, проблем створює багато, а вигід — уже недостатньо. Зазвичай скрасити путінську самотність кликали Лукашенку, але той, на жаль, занедужав.

Читайте також: Президент Бразилії Лула да Сілва звинуватив Володимира Зеленського у зриві зустрічі на саміті G7

Тим часом у Хірошімі зібралися не тільки глави найрозвиненіших країн і керівники ЄС, а й лідери Австралії, Бразилії, Коморських островів (головують 2023 року в Африканському Союзі), Островів Кука (головують на Форумі Тихоокеанських островів), Індії, Індонезії, Південної Кореї та В'єтнаму. З міжнародних організацій було запрошено керівників ООН, Міжнародного енергетичного агентства, МВФ, ОЕСР, Світового банку, ВООЗ і СОТ. Україну запросили як спеціального гостя, враховуючи той факт, що жодне з питань, які обговорювали на Саміті, не обходилося без згадування про Україну та осуду агресії Росії.

Офіс президента

Безпрецедентні заходи безпеки, що видавалися виправданими, з урахуванням недавнього замаху на прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду, компенсувалися змістом діалогу, і особливо заявами стосовно України, прийнятими вже 20 травня. Аналіз новинних повідомлень практично всіх японських і міжнародних каналів давав співвідношення 30:70 на користь перших припущень про особисту участь президента України, що з'явилися вже 19 травня. Саме Україна, без жодного перебільшення, була цими днями в центрі уваги світових ЗМІ.

Щоб адекватно оцінити саміт, важливо розуміти його значення для учасників і організаторів. Для Фуміо Кішіди, який народився в Хірошімі, він став унікальним шансом вписати новий розділ в історію Японії. Далеко не кожному прем'єр-міністрові випаде честь прийняти «сімку» (попередній саміт у Японії відбувся 2016 року). Нинішній глава уряду не тільки провів успішний, на загальну думку, саміт, а й привіз його в Хірошіму, тим самим на найвищому рівні підкресливши символічне значення цього міста і трагічних подій 6 серпня 1945 року в історії людства. Тому очевидно, що теми ядерного тероризму, контролю над ядерною зброєю та роззброєння посіли найважливіше місце серед обговорюваних питань.

Читайте також: Світ чує нашу позицію – Зеленський про підсумки засідання G7
Читайте також: Шольц: Країни G7 продовжуватимуть інвестувати в Китай попри кроки для зниження ризиків
Читайте також: Зеленський, виступаючи на зустрічі G7, анонсував перший саміт Формули миру 

Крім того, до обрання на пост глави уряду нинішній японський прем'єр був найдосвідченішим у новітній історії Японії міністром закордонних справ — він очолював МЗС Японії п'ять років, із 2012-го по 2017 рік, відвідав 51 країну (у тому числі Україну — двічі) і за цей час провів 837 зустрічей із іноземними лідерами. Зовнішня політика — його сильна сторона, й на посту глави уряду він рішуче взявся посилювати роль Японії у світі та регіоні, обережно, але послідовно просуваючи модель «дипломатії реалізму в нову еру» з метою активного стримування агресивної політики Китаю і Росії, та навіть протидії їй. Він дуже чітко розуміє як виклики глобальній безпеці у зв'язку з війною Росії проти України, так і позицію країн так званого глобального Півдня і необхідність діалогу з ними. Тому теми, пов'язані зі становищем країн, що розвиваються, стали важливим елементом обговорення на саміті.

Для самих країн, що розвиваються, діалог із найбільшими економіками світу — чудовий шанс продемонструвати свою значущість і зафіксувати зусилля, спрямовані на захист не тільки власних, а й колективних інтересів «глобального Півдня». За лідерство у постколоніальному світі конкурують Індія і Китай, на важливе місце в цьому процесі претендують Бразилія, Індонезія та Південна Африка. У цьому контексті, для країн «сімки» важливо підтримувати держави з демократичними традиціями, намагатися переконати їх у тому, що світовий порядок, побудований на правилах, — глобальна необхідність, а не штучно нав'язуваний формат.

Читайте також: Зеленський на саміті G7: «Поява літаків F-16 в українському небі стане історичним моментом для безпеки Європи та світу»

 Певна річ, з урахуванням сучасних викликів у сфері безпеки, на полях саміту відбулися також зустрічі у форматі США—Японія—Південна Корея і QUAD, метою яких є протидія загрозам безпеці в Індо-Тихоокеанському регіоні, зокрема — з боку Пхеньяна й Пекіна. Присутність В'єтнаму значною мірою пояснюється вкрай негативною позицією цієї держави стосовно дій КНР у Південно-Китайському морі, через яке щорічно проходить понад 4 трлн дол. світової торгівлі. Само собою, не залишилися поза увагою проблеми клімату, штучного інтелекту, ситуація навколо Тайваню і крайня напруженість на Корейському півострові.

Власне, для членів «сімки» особиста зустріч мала важливе значення, щоб відверто (а не через «зум») обговорити ключові елементи глобальної політики — від планів підтримки України та покарання агресора до координації зусиль із протидії Росії та іншим автократичним режимам, які прагнуть зруйнувати основи світового порядку, побудованого на законі й правилах, однакових для всіх. Важливо, що проблеми клімату, продовольчої та енергетичної безпеки, свободи мореплавання, взаємодії з Китаєм і країнами, що розвиваються, розглядалися в конструктивному контексті й у діалозі з державами «глобального Півдня». І, хоч би про яку тему йшлося, питання російської агресії як основної причини нинішньої глобальної турбулентності оминути було неможливо.

Офіс президента

Особиста участь президента України в саміті стала, безперечно, світовою темою номер один. За півтора дня в Хірошімі делегація України на чолі з президентом Зеленським зробила практично неможливе. Програма включала понад десяток двосторонніх зустрічей зі світовими лідерами, у тому числі вперше — з прем'єр-міністром Індії Моді, участь у двох сесіях — у вузькому й розширеному форматах, покладання квітів до меморіалу жертвам атомного бомбардування і, нарешті, звернення до японського народу з наступною пресконференцією.

Розширення антиросійських санкцій, зміцнення коаліції на підтримку України, питання поставки озброєнь, формування фінансової основи для відновлення і модернізації економіки України — все це було в центрі уваги переговорів із нашими партнерами. Про деякі результати говорити поки що рано, про деякі — стане відомо трохи згодом. Але те, що стало фактом, — це нові санкції, збільшення допомоги від союзників, зокрема від Японії, а найголовніше — демонстрація всьому світові єдиної позиції стосовно агресії Росії. Жодного тиску, примусу до неприйнятних компромісів, непоясненних вимог і обмежень не було. Було прагнення зрозуміти, допомогти й підтримати. Після конференції щодо реконструкції України, яка відбудеться в червні в Лондоні, про намір організувати такий захід наприкінці року в Токіо заявив Фуміо Кішіда. В офісі прем'єр-міністра Японії створено спеціальний координаційний механізм формування єдиних підходів уряду і бізнесу до майбутнього відновлення української інфраструктури.

[pics_lr left="https://zn.ua/img/forall/u/481/71/юн сок.jpeg" ltitle="" right="https://zn.ua/img/forall/u/520/2/Fwj_lF3aQAYlke5.jpeg" rtitle="undefined"]

Президент України прилетів у Хірошіму в день своєї четвертої річниці на посаді. За його словами, до цього моменту він узяв участь у шести самітах «сімки» онлайн, цей став сьомим і першим «наживо». Ті, хто каже: «Ну й що в цьому особливого?», хай спробують повторити. Ті, хто розуміється на дипломатичній кухні, напевно скажуть, що історія іноді твориться, може, й не помітними, але послідовними зусиллями безлічі мотивованих небайдужих людей. Але передусім, у нашому випадку, зусиллями наших воїнів, їхньою мужністю та майстерністю.

Читайте також: Зеленський на саміті G7: «Поява літаків F-16 в українському небі стане історичним моментом для безпеки Європи та світу»

У світі повірили в Україну, але не раніше, ніж ми повірили в себе самі. Під час підсумкової пресконференції президента України запитали, чи не розчарований він тим, що під час саміту не вийшло двосторонньої зустрічі з президентом Бразилії Лулою. Володимир Зеленський віджартувався, що розчарованим має бути президент Бразилії. У кожному жарті, як відомо, є частка жарту. Не жартами залишаються війна, Patriot, F-16, Запорізька АЕС, Бахмут, украдені діти і скажене бажання перемогти.

У Хірошімі було зроблено ще один крок до перемоги. Давня японська мудрість гласить: «Бушіва аімі тагай» — самураї розуміють і допомагають один одному у складні часи. Ось і весь короткий зміст G-7 у Хірошімі.