Як правило, 3 не мають жодного сенсу. Але цьогорічна зустріч у Китаї виявилася навіть шкідливою.
Про це в своїй статті пише експерт The Atlantic Council Андрес Аслунд. Він зауважує, що в часи фінансової кризи 2008-2009 років, коли головним світовим економікам потрібно було згуртуватися, щоб зміцнити глобальні ринки, G20 мало сенс. Але з того часу саміти лідерів "двадцятки" втратили значення.
Іронічно те, що комюніке G20 стало довшим, але ще більше порожнім. "Двадцятка" у 48 пунктах на 14 сторінках проголосила, що виступає за все хороше і проти всього поганого. Автор пише, що на тлі цього комюніке заяви Генеральної асамблеї ООН здаються дуже вдумливими і сміливими.
"Комюніке було настільки пустослівним, що навіть господар саміту Китай посоромився його публікувати. Натомість, було оприлюднена більш суттєва заява китайського лідера Си Цзиньпіна на двох сторонках", - пише Аслунд, який додає, що проблема G20 в тому, що в учасників організації немає спільного знаменника.
А враховуючи те, що чотири країни-учасниці ще й абсолютно авторитарні (Китай, Єгипет, Росія і Саудівська Аравія), то можна додати, що в них ще й немає спільних цінностей. Вони могли дійти згоди у питанні глобальної економічної політики в 2008-2009 році. Однак зараз, хоча це і дивно, США наполягають на тому, що шкодить Німеччині, закликаючи до подальшого фіскального і монетарного стимулювання, хоча такі дії вже давно втратили будь-який сенс. Німеччина не бачить підстав погоджуватися на такі американські вимоги. Як наслідок в комюніке з'явився рядок: "Ми зобов'язуємося використовувати всі політичні інструменти: монетарні, фіскальні, структурні, - як індивідуально, так і колективно, щоб досягти нашої мети – сильного, відчутного, збалансованого зростання". Аслунд додає, що писати в комюніке такі слова без будь-яких деталей безглуздо.
Також G20 підтверджує в комюніке підтверджує свої зобов'язання "зміцнити основану на правилах, прозорості, вільну від дискримінації, відкриту і багатосторонню торговельну систему, в якій центральну роль відіграватиме СОТ". Але кілька країн "двадцятки", зокрема Бразилія, Індія і Росія, вдаються до протекціонізму, однак комюніке чомусь ігнорує цю реальність. При цьому дві великі торговельні угоди США: Тихоокеанське торговельне партнерство і Трансатлантичне торговельне і інвестиційне партнерство – от-от будуть підписані, але про них не згадується в підсумковому документі.
Країни-члени G20 вважаються найбільшими економіками світу, але насправді це не зовсім так. Аргентина, яка входить в організацію, дуже опустилася в списку економічних сил світу. При цьому 19 країн-учасниць – це дійсно країни, а 20-й член – це ЄС.
Несподіванкою стала поява новачка в організації – Володимира Путіна. В 2014 році на саміті у Брісбейні він був парією через військову агресію проти України. А саміт в Ханчжоу дозволив йому повернутися на сцену, позбувшись міжнародної ізоляції при цьому зовсім не змінюючи свою поведінку. Він провів дві двосторонні зустрічі у Владивостоці, поговоривши про справи з прем'єр-міністром Японії Сіндзо Абе і південнокорейським президентом Пак Кін Хе. На саміті в Ханчжоу він провів зустрічі з китайським лідером Си Цзиньпіном, турецький президентом Раджепом Таїпом Ердоганом, саудівським принцом Салманом бін Саудом, німецьким канцлером Ангелою Меркель, президентом Франції Франсуа Олландом, а також з новим британським прем'єром Терезою Мей, єгипетським президентом Абделем Фаттахом ел-Сісі, президентом США Бараком Обамою і на завершення поговорив з президентом Аргентини Мауріціо Макрі.
Вочевидь, Путін був одним з найпопулярніших політиків у Ханчжоу. І фото свідчать, що він насолоджувався кожною хвилиною. Приниженням для Заходу було також і те, що 5 лідерів країн БРІКС зустрілися, а от лідери G7 так і не змогли зібратися, хоча всі були на саміті в Китаї. Також приниженням саміту G20 було те, що диктатор КНДР якраз в цей час запустив три балістичні ракети в Японському морі. І те, що світові лідери обговорювали його дії, ні на що не вплинуло.
Також Аслунд зауважує, що у комюніке G20 не було згадок про важливі світові проблеми, такі як війни в Сирії і Україні, західні санкції проти Росії, конфлікт за острови в Південно-Китайському морі. Захід на саміті не зміг нічого отримати з того, що було б йому вигідно.
"Заходу варто почати повторно вивчати дипломатію. Можна подивитися, чи Си і Путін пропонують якісь підручники", - іронізує експерт.
Тим часом, в Адміністрації президента України задоволені результатами саміту G20. Заступник голови президентської адміністрації подякував лідерам США, Франції та Німеччини за підтримку України на дипломатичному рівні.
Раніше видання Financial Times писало, що Путін вдався до своєї грубої дипломатії перед самітом G20, привівши російську армію в бойову готовність у південно-західних кордонів, щоб "видавити" з переговорів по врегулюванню ситуації в Донбасі українського президента.