Спадкоємний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман і радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван зустрілися, щоб обговорити широку двосторонню угоду між країнами й війну в Секторі Гази. Про це повідомляє Reuters.
На зустрічі в саудівському місті Дахран було розглянуто "напівфінальну версію проекту стратегічних домовленостей між двома країнами, робота над яким майже завершується".
Вашингтон та Ер-Ріяд обговорювали американські гарантії безпеки й допомогу Саудівській Аравії в цивільній ядерній сфері як частину ширшої угоди, яка, як сподіваються США, призведе до нормалізації саудівсько-ізраїльських відносин.
Де-факто лідер королівства та Салліван також обговорили необхідність знайти "надійний шлях до рішення про дві держави" для Ізраїлю й палестинців, зупинити війну в Секторі Гази та сприяти надходженню гуманітарної допомоги до анклаву.
Адміністрація президента США Джо Байдена і Саудівська Аравія намагаються укласти двосторонню угоду, попри те, що ізраїльсько-саудівська нормалізація відносин, яка має бути частиною "великої угоди" на Близькому Сході, наразі залишається недосяжною.
Саудівська Аравія, як найбільший у світі експортер нафти, не є “звичним” кандидатом на участь у ядерному пакті, який зазвичай спрямований на будівництво електростанцій.
Але королівство прагне генерувати значні обсяги відновлюваної енергії та скоротити викиди в межах амбітного довгострокового плану, в той час, як критики кажуть, що Саудівській Аравії можуть знадобитися ядерні технології на випадок, якщо країна колись захоче отримати ядерну зброю.
У п'ятницю, 17 травня, Білий дім повідомив, що Салліван відвідає Саудівську Аравію та Ізраїль, аби обговорити двосторонні й регіональні питання, включаючи Газу та зусилля, спрямовані на досягнення тривалого миру і безпеки в регіоні.
Адміністрація Байдена наближалася до угоди про нормалізацію відносин Саудівської Аравії з Ізраїлем. Вашингтон міг погодитися на оборонний пакт з Ер-Ріядом і підтримав би його цивільні ядерні амбіції в обмін на поступки Ізраїлю щодо палестинців.
Однак атака ХАМАС в жовтні минулого року й наступ Ізраїлю у відповідь у Секторі Гази заморозили цей прогрес. Водночас, США й Саудівська Аравія продовжували обговорювати потенційну угоду в межах ширших післявоєнних планів щодо забезпечення миру в регіоні.