Колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі у статті, присвяченій політиці російського лідера Володимира Путіна, "Війна наближається: чому божевільного короля Росії неможливо задобрити" у виданні Foreign Policy з жалем відзначив у зв'язку з приєднанням Криму до РФ, що Захід, як і раніше невірно тлумачить агресію Путіна або шукає їй виправдання. На думку Саакашвілі, підсумком такого ставлення можуть стати подальші агресивні дії Росії, і Європі доведеться незабаром оголосити про "втрату" Молдови, або Латвії, або "якої-небудь провінції Польщі".
Як вважає Саакашвілі, приєднавши Крим, Росія "заклала фундамент нової російської парадигми беззаконного світу". Стаття Foreign Policy проілюстрована фотоколажем, на якому зображено чоловіка з обличчям Путіна, що сидить на Залізному троні з телесеріалу "Гра престолів".
На думку екс-президента Грузії, останні події в Україні зовсім не несподіванка і не "останній акт у драмі". "Російські стратеги кажуть про "вікенд гніву", який, можливо, буде включати в себе щось подібне до збройної облоги урядових будівель на Півдні та Сході України", - пише Саакашвілі. Колишній грузинський лідер впевнений, що, якщо місцевим провокаторам і "силам самооборони" вдасться утримати ці будівлі, як вони зробили раніше в Криму, "це може стати основою для подальшої військової інтервенції".
Михайло Саакашвілі у статті згадує і збройний конфлікт у Грузії 2008 року. Він констатує, в даний час одні експерти натякають, що Росія має право анексувати сусідні землі, а інші закликають звикнути до думки, що Москва не поверне Крим. "Те саме мені говорили влітку 2008 року", - зазначає екс-президент.
Саакашвілі проводить історичні паралелі між подіями в Україні та колишньою політикою Путіна. Він пише, що "в Чечні десятки тисяч людей було вбито просто для того, щоб зробити Путіна президентом і зміцнити його владу". "Потім, коли "кольорові революції" - і проведені ними успішні реформи - стали загрозою для його правління, він вторгся до Грузії", - продовжує екс-президент. За версією Саакашвілі, Путін "атакував Україну і захопив Крим" на тлі падіння своєї популярності у Росії, "сланцевої революції" і необхідності доступу до портів "для постачання близькосхідних союзників".
Колишній президент Грузії вважає, що найбільшою втратою для Заходу будуть не союзники, яких може поглинути Росія, а основоположні принципи західного світу. На думку Саакашвілі, Росія карає Грузію, Україну та Молдову за їхнє "бажання жити у вільному та демократичному суспільстві".
Екс-президент Грузії закликає Захід захистити ці країни. Він висловлює думку, що Росія кидає найбільший з моменту вторгнення в Афганістан в 1979 році виклик міжнародному закону і порядку. Однак, докоряє він, західні лідери не хочуть скористатися своїм економічною і військовою перевагою над Росією, не хочуть вдатися до військової інтервенції і дати відсіч Росії.
В кінці статті Саакашвілі наводить слова Вінстона Черчілля, сказані ним під час Судетської кризи після укладення Мюнхенської угоди 1938 року, підписаної прем'єр-міністром Великобританії Невіллом Чемберленом, прем'єр-міністром Франції Едуаром Даладьє, рейхсканцлером Німеччини Адольфом Гітлером та прем'єр-міністром Італії Беніто Муссоліні. Угода стосувалася передання Чехословаччиною Німеччини Судетської області.
"Вам запропонували вибір між війною і безчестям. Ви обрали ганьбу, і ви отримаєте війну", - цитує Саакашвілі Черчілля. У той же час автор статті вважає, що у західних політиків залишається шанс не стати "Чемберленами XXI століття". !zn