UA / RU
Підтримати ZN.ua

Rzeczpospolita: Світ вирішив віддати Росії все Чорне море?

Кремль буде випробовувати червоні лінії Заходу, крок за кроком розширюючи свій вплив у Чорноморському регіоні.

Міністерство оборони Росії заявило в неділю, що наказало екіпажу вантажного судна Sukru Okan зупинитися і пройти перевірку, а потім, коли капітан судна проігнорував наказ, російський військовий корабель, як стверджується, зробив «попереджувальні постріли».

Російська сторона також оприлюднила відео, на якому видно, що російські солдати ступили на борт судна, висадившись з вертольотів. Лише після цих дій росіяни (за заявою Міноборони РФ) пропустили корабель, який попрямував до українського порту Ізмаїл. Міністерство закордонних справ України звинувачує Москву в порушенні міжнародного права. Київ також закликає міжнародне співтовариство вжити рішучих заходів для «протидії діям Росії», - пише Rzeczpospolita.

Чи контролювали росіяни корабель у турецьких водах?

Видання нагадує, що Росія вийшла з «зернової угоди" і пригрозила, що всі судна, які прямують до українських портів, будуть розглядатися як «військові». Тоді лунали заяви, що Москва не наважиться погрожувати суднам, які ходять під прапором країн, що займають нейтральну позицію щодо війни в Україні. Але виявилося, що це не так. Судно Sukru Okan ходило під прапором Палау і мало турецький екіпаж. 

Більше того, міжнародна група розслідувачів InformNapalm, посилаючись на джерело з нафтового танкера Olivia, повідомляє, що російський контроль над вантажним судном відбулося вже тоді, коли воно повернулося в турецькі територіальні води. Ця інформація свідчить про те, що насправді не було ніяких попереджувальних пострілів, а були лише «гучні погрози з боку росіян».

Читайте також: МО Росії збрехало про обстріл та огляд судна Sukru Okan – InformNapalm

«У такому випадку незрозуміла реакція Туреччини, якщо росіяни дійсно змусили зупинитися і контролювали судно в її територіальних водах. З цього може виникнути міжнародний скандал», - пише InformNapalm у своєму Telegram-профілі. Офіційно цю інформацію поки що ніхто не підтвердив.

У Чорному морі ніхто не може почуватися в безпеці?

«У будь-якому випадку, цей інцидент показує, що Москва не зупиняється на досягнутому і що навіть екіпаж з такої важливої для Росії країни, як Туреччина, не може відчувати себе в безпеці в Чорному морі. Є багато ознак того, що Владімір Путін, підвищуючи ставки, хоче змусити Анкару чинити більший тиск на Україну. Не лише в контексті повернення до переговорів щодо «зернової угоди», але й в контексті українського контрнаступу, атак безпілотників проти Кримського мосту і кораблів Чорноморського флоту», - пише польське видання.

Владіміру Путіну буде про що поговорити з Реджепом Таїпом Ердоганом під час його візиту до Туреччини, який, як очікується, відбудеться вже наприкінці місяця. Не виключено, що під час цих переговорів Путін представить своє бачення завершення війни. Важливий і той факт, що Туреччина була останнім місцем проведення провальних мирних переговорів між Росією та Україною на початку війни.

«У цій ситуації західний світ (до якого належить і Туреччина, яка є членом НАТО) має два варіанти розвитку подій. Піти за сценарієм росіян і розпочати подальші переговори щодо повернення до зернової угоди на умовах Кремля або ж забезпечити безпеку власних громадян, які вирішили за таких ризикованих умов пливти до українських портів. На борту таких суден могли б перебувати, наприклад, представники міжнародних гуманітарних організацій», - пропонує Rzeczpospolita.

Читайте також: У Раді нацбезпеки Туреччини заявили про необхідність негайних переговорів України та Росії

Якщо міжнародна спільнота не відреагує належним чином і не знайде спосіб зупинити росіян, наступного разу попереджувальними пострілами і контролем судна справа може не закінчитися. Росіяни випробовують терпіння Заходу, перетинаючи все більше червоних ліній у Чорному морі. І вони будуть розширювати свою сферу впливу в регіоні.