Синод Російської православної церкви (РПЦ) відмовився визнати Всеправославний статус Собору на Криті.
"Священний синод постановив, що Собор, який відбувся на Криті, не може розглядатися як Всеправославний, а прийняті на ньому документи - як такі, що виражають общеправославный консенсус", - заявив глава синодального відділу по взаєминах РПЦ з суспільством і ЗМІ Володимир Легойда.
За його словами, учасники зустрічі при цьому визнали, що собор, в якому взяли участь предстоятелі та архієреї десяти з 15 автокефальних православних церков, "став важливою подією в історії соборного процесу в Православній церкві".
Нагадаємо, що Всеправославний собор був скликаний вселенським патріархом Варфаломеем і пройшов на Криті 20-25 червня. З різних причин патріархи Болгарії, Грузії та Антіохії відмовилися брати участь у зустрічі. В останній момент (13 червня) відмовилися їхати на Крит представники РПЦ, хоча до цього брали активну участь у підготовці. При цьому за церковними канонами, кількість учасників Собору значення не має, оскільки запрошення були надіслані всім.
Всеправославний собор на Криті обговорив шість тем: стосунків Православної церкви з іншим християнським світом, посту, шлюбу, церковної місії в сучасному світі, опіки православних в діаспорі, способи проголошення автономії православних церков. Порядок денний була схвалений за декілька місяців до Собору.
16 червня Верховна Рада попросила патріарха Варфоломія про автокефалію для Православної церкви в Україні. Також Варфоломія закликають взяти активну участь у подоланні наслідків церковного розділення шляхом скликання під егідою Вселенського патріархату Всеукраїнського об'єднавчого собору, який би вирішив усі спірні питання і об'єднав українське православ'я.
Детальніше про Всеправославний собор на Криті читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Розсоборилися" у "Дзеркалі тижня. Україна".