У понеділок праві ізраїльські протестувальники увірвалися до двох військових комплексів після того, як слідчі прибули туди, щоб допитати солдатів щодо ймовірних зловживань в одному з них – таборі для захоплених під час війни в Газі палестинців. Про це повідомляє Reuters.
Не надто численні групи протестувальників прорвалися на територію, однак згодом розійшлися.
Заворушення почалися, коли військова поліція в рамках розслідування прибула до військового центру тримання ув'язнення Сде Тейман на півдні Ізраїлю.
Раніше правозахисні групи, включно з Асоціацією громадянських прав в Ізраїлі, заявили про серйозне жорстоке поводження з ув'язненими у цьому таборі.
Армійське радіо повідомило, що вони прийшли допитати близько 10 солдат резерву, підозрюваних у жорстокому поводженні із захопленим з елітного підрозділу палестинського ісламістського угруповання ХАМАС ув'язненим.
Поліцію біля табору зустрів натовп цивільних протестувальників, у тому числі і ультраправих членів парламенту, які засудили розслідування проти солдатів, які, на їхню думку, виконували свій обов'язок.
Ізраїльські телеканали показали кадри, як деякі протестувальники силою відкривають ворота та прориваються до бази. Серед них можна було побачити міністра кабінету міністрів від ультранаціоналістичної партії.
Із настанням вечора натовп також зібрався біля військового комплексу Бейт Лід на півночі Ізраїлю. Декілька людей увірвалися до військового суду, перш ніж поліція та солдати виштовхали їх звідти.
Міністр фінансів Бецалель Смотріч, провідний лідер націоналістично-релігійного блоку в уряді прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху та постійний критик армійського командування, опублікував відео на платформі соціальних мереж X, у якому сказав, що до солдатів, яких допитують, слід ставитися як до героїв, а не як до злочинців.
Нетаньяху засудив дії учасників заворушень і закликав до спокою. Міністр оборони Йоав Галлант також наголосив, що навіть у важкі часи закон поширюється на всіх, тож ніхто не має права без дозволу проникати на бази ЦАХАЛ.
Раніше коротко повідомлялося про початок розслідування. Військові заявили, що генеральний прокурор наказав провести розслідування «після підозри у насильстві щодо затриманого».
У свою чергу, начальник штабу, генерал-лейтенант Герці Галеві захистив розслідування.
«Ми перебуваємо в розпалі війни, і дії такого типу ставлять під загрозу безпеку держави. Саме ці розслідування захищають наших солдатів в Ізраїлі та в усьому світі і зберігають цінності ЦАХАЛ», — сказав Халеві у заяві щодо заворушень.
Центристська опозиційна партія Єш Атід закликала звільнити віце-спікера парламенту, який, за її словами, брав участь у протесті та підтримував демонстрантів.
«Ми не на краю прірви, ми в прірві. Сьогодні перетнуто всі червоні лінії», — написав у соцмережі лідер опозиції та колишній прем'єр-міністр Яїр Лапід.
Поширення повідомлень про погане поводження з ув'язненими в ізраїльських в'язницях посилило міжнародний тиск на Ізраїль через його ведення війни в Газі. У травні Державний департамент США заявив, що розглядає звинувачення в насильстві Ізраїлю щодо палестинських ув'язнених.