UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розрив Росії з Вірменією поглиблює сумніви щодо її впливу в колишньому СРСР – Reuters

Вплив Росії у Південному Кавказі послаблюється

Публічна сварка між Росією і Вірменією, одним з її найстаріших і найближчих союзників, поглиблює сумніви щодо здатності Москви утримувати і поширювати владу на частини колишнього Радянського Союзу – на тлі ведення нею війни проти Україні. У Вірменії розміщена російська військова база і країна була єдиним стратегічним союзником Москви в нестабільному Південному Кавказі – регіоні, пересіченому нафто- і газопроводами. 

«Жалюгідні дії Росії в Україні змусили колишніх клієнтів шукати інших, більш надійних захисників. Я впевнений, що вони [росіяни] зроблять все можливе, щоб запевнити інших [зокрема, Сирію] у своїй подальшій підтримці», – сказав колишній посол Великої Британії у Росії Ентоні Брентон, передає Reuters. 

Читайте також: ЗМІ: Вірменія передала допомогу Україні вперше з початку повномасштабного вторгнення Росії

Протягом багатьох років відносини між Москвою та Єреваном то теплішали, то охолоджувалися, але в останні тижні Вірменія фактично заявила, що не вірить у здатність Росії захистити її в рамках оборонного пакту (ОДКБ), і шукає інших партнерів на тлі ескалації напруженості у відносинах з сусіднім Азербайджаном, проти якого вона програла коротку війну в 2020 році в Нагірному Карабаху.

Відсутність Росії може відкрити двері для інших гравців – Туреччини, Азербайджану, Ірану, Китаю чи Заходу – вони можуть спробувати зайняти її місце на Південному Кавказі чи інших пострадянських територіях, які вона відкрито вважає своєю сферою впливу.

Читайте також: У Вірменії затримали прокремлівських блогера та журналіста

Вірменія заявляє, що Росія не може надати зброю, яку вона традиційно постачала, тому що вона потрібна в Україні, і тому Єреван звернувся до Індії. Після відмови у дозволі очолюваному Росією військовому блоку ОДКБ проводити маневри на вірменській землі, прем'єр-міністр Нікол Пашинян цього тижня санкціонував проведення спільних військових навчань зі США, які є найбільшим прихильником України.

У червні Пашинян вказав на розрив між його країною і Москвою, заявивши: «Ми не є союзником Росії у війні з Україною». У вересні, в інтерв'ю італійській газеті La Repubblica, Пашинян визнав, що «залежність від Росії у питаннях безпеки була помилкою».